Kriyoterapi İşlemleri


Kriyoterapi, hasta vücudun kısa sürede aşırı soğuğa maruz bırakıldığı bir tedavi yöntemi olmaktadır. Soğuk terapi anlamına gelen kriyoterapi, hastalıklı dokuları dondurarak yok etmesi üzerine ortaya çıkarılmıştır ve uygulanmaktadır. İltihabı azaltır ve dolaşıma yardımcı olur. Tek bir bölgeye veya tüm vücuda uygulanabilmektedir.
Bu da avantajıdır. Lokal tedavide vücudun ağrılı, ödemli, hasarlı bölgelerine odaklanılmaktadır. Buz masajı, buz banyoları, soğutucu spreyler olmak üzere çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Tüm vücut kriyoterapisinde, ise kişiye kapalı bir odada veya bir kabin içinde soğuk uygulanmaktadır. Egzama, siğil, nasır, güneş lekeleri ve genital siğillerin ve bazı kanser türlerinin tedavilerinde kullanılır. Kolay uygulanan ve hızlı sonuç alınabilen bir yöntemidir.
Ödem, ağrı, kanama, enfeksiyon gibi yan etkiler oluşabilir. Ayrıca hipertansiyonu, diyabeti ve kalp rahatsızlığı olan kişilere uygulanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Jinekologlar ve dermatologlar tarafından kullanılan, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan deride çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan lezyonların tedavisinde tercih edilen yönteme denmektedir.
En basit haliyle tedavi edilmek istenen bölgenin aşırı soğuğa maruz bırakılmasıdır. - 190 derecede sıvı azot veya nitrojen oksit gazı ile uygulanmaktadır. Genellikle siğil dondurma işleminde tercih edilen uygulamalarda neticesi hızlı bir şekilde alınmaktadır. Bu nedenle siğil dondurma yöntemi olarak da anılmaktadır.

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin gerçekleştirilebilen uygulama hastaneye yatış gerektirmemekte ve ekonomik çözümler sunmaktadır. Bu nedenle günümüzde kullanma sıklığı atmaya başlamıştır. Kriyoterapi yaptıranlar cilt lekelerinin giderilmesi, sivilce izlerinin ortadan kaldırılması ve benler için de bu uygulamayı tercih etmektedir. Makul kriyoterapi cihazlarının fiyatı düşünüldüğünde insanlar tarafından kolay ulaşılabilecekleri bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.
Kriyoterapi yapan hastaneler ve poliklinikler dahi gün geçtikçe sayılarını artırmaktadırlar. Kriyoterapi cihazı fiyatlarının uygun olması insanların özellikle sık ihtiyaç duyabildikleri siğil dondurma işlemi için ekonomik çözümler bulabilmelerini sağlamaktadır. Uygulama kalp rahatsızlığı, diyabet ve hipertansiyon hastalıklarından mustarip kişilere tavsiye edilmemektedir. Siğil dondurma işlemi sonrası sonuç alınması süresi lezyonun büyüklüğüne, yerine ve derinliğine göre değişmektedir. Kriyoterapi siğil tedavisinde kullanılan ve hastaya eski estetik görünümünü veren bir uygulama olmaktadır.
Siğiller tedavi edildikten sonra nüksetme olasılığına sahiptir. Fakat kriyoterapi işlemi hastalığın nüksetme yani tekrar etme olasılığını azaltmaktadır. Kriyoterapi işlemi zararlı bir operasyon değildir aksine uygulanması avantajlı bir operasyondur. Sonuç olarak kriyoterapi işlemi kişiye zarar değil hastalık konusunda faydalar sağlamaktadır.

Kriyoterapi Tedavisi Avantajları

Kriyoterapi tedavisinin çeşitli avantajları bulunmaktadır.
Bunlardan bahsetmek istersek ilk olarak anestezi gerektirmemesini örnek verebilmekteyiz.
Hamilelerde kullanılabiliyor olması bunun yanında da güvenilir ve ucuz olması tercih edilmesine sebep olmaktadır.
Diğer yöntemlere nazaran siğil tedavisinde nüksetme oranlarının oldukça düşük olması ile beraber güneş lekeleri tedavilerinde başarılı sonuçlar alınıyor olması cilt doktorları tarafından tavsiye edilmesini sağlar.
Poliklinik şartlarında yapılabiliyor olması ve uygulamaların kolay yapılabiliyor olması da diğer avantajlardandır.
Komplikasyon ve ciddi yaralanma riskinin düşük olması ve uygulama sonrasında normal yaşantıya hız kesmeden devam edilebiliyor olması gibi durumlar olumlu faktörler olarak sıralanabilmektedir.


Kriyoterapi Sonrası

Kriyoterapi sonrası süreç oldukça merak edilmektedir. Ayakta siğil dondurma tedavisi işleminde özellikle nasırlarda, ayak altında yer alan derin siğillerde ve deri kanserlerinde diğer işlemlere nazaran uzun süren uygulamalar yapılmakta ve bu nedenle daha yorucu bir sürece girilmektedir. İşlemin uzun sürüyor olması ağrı gözlenmesine sebep olabilmektedir. Ağrı olabilecek kadar uzun sürecek işlemlerde genellikle bölgesel uyuşturma uygulanmaktadır. Ağrı kesici kullanımı mümkün olabileceği gibi anti-enflamatuvar ilaç kullanımı da gerçekleştirilebilir. Kriyoterapi sonrası iyileşme süreci uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir.
Ortalama olarak siğil dondurma tedavisi sonrası iyileşme süreci 1 – 4 hafta aralığında yaranın kuruması ve sonrasında kabuklaşması şeklinde ilerlemektedir. Yaşlı hastalar için bu sürenin uzaması ihtimalinin bulunduğu bilinmelidir. Kriyoterapi sonrası banyo yapılması yaraların akan ve temiz olan suyla temizlenmesinde herhangi bir sıkıntı olmayacağı için yapılabilmektedir. Uzman hekimin herhangi bir farklı uyarısının olmadığı durumlarda banyo hastalar için hem rahatlatıcı hem de serbesttir. Uygulamanın avantajlarında bahsettiğimiz gibi kişinin normal hayatına ertesi gün dönüyor olması mümkündür ve bu da uygulama tercih sebebi olabilmektedir.
Kriyoterapi siğil tedavisinde kullanılan bir uygulama olduğu gibi vulva ve rahim ağzı dokularının çok düşük derecelerdeki ısılarla dondurularak yok edilmesi amacıyla da istenmekte ve tavsiye edilmektedir. Böyle bölgelerde gerçekleştirilen işlemlerde elbette kriyoterapi sonrası cinsel ilişki konusunda dikkat edilmesi gerekenler olacaktır. Uygulamanın bu amaçla gerçekleştirilmesi durumunda kadınların pek çoğunda karın krampları görülebilmektedir. Karın kramplarının haricinde hafif akıntı gözlemlenebilir. Bu akıntının ortadan kalkma süresi ortalama 4 hafta sürecektir. 4 hafta boyunca yani hafif akıntı devam ettiği sürede cinsel ilişkiye girilmemelidir. Görülen bu akıntının normal olduğu unutulmamalıdır. Ama yine de gerekli durumlarda uzman ile iletişim halinde olunması gerekmektedir.
Kriyoterapi sonrası su toplaması gibi komplikasyonlar ile karşılaşabileceğiniz için işlem sonrasında bakım konusunda dikkat etmenizin gerekli olduğu pek çok hususlar vardır. Uygulamanın gerçekleştirildiği alan günde 2 - 3 kez yıkanmalıdır. Bu esnada temiz su ve sabun kullanılabilir. İltihaplanan ve buna bağlı olarak ağrıyan bölgenin eski usul temizlenmesi olarak tanımlanabilecek atuşman işlemini povidon iodin solüsyonuyla günlük olarak gerçekleştirebilirsiniz. İltihap görüldüğü durumlarda doktorunuza danışmanız ve sürekli iletişim halinde olarak doğru tedavinin uygulanması gerekmektedir. Temizlik ve atuşman işlemi sonrasında işlemin ardından oluşan krutun kendiliğinden düşmesi beklenecektir.

Yaranın üstünde oluşan krut alt tarafa çok yapışık olması durumunda hekim önerisiyle günde 2 defa antibiyotikli merhem uygulaması gerçekleştirilebilmektedir fakat hekim önermeden ilaç kullanımı yapılmaması gerekmektedir. Kriyoterapi sonrası iz kalmaması ve kalan izlerin kısa sürelerde geçmesi için merhem uygulaması önemlidir. Uzmanınız size uygun bir merhem reçete edecektir. Kriyoterapi sonrası krem için uzman görüşü dikkate alınmalıdır. Kriyoterapi ücretleri zaten genel olarak uygun olması nedeniyle tercih edilecek poliklinik veya hastane seçimi iyi yapılmalıdır.
Hastanın gerçekten rahat olacağı ve güveneceği bir yeri seçmesi gerekmektedir. Bu tedavi sonrası süreçte hastaya kolaylık sağlayacaktır ve normal yaşantıya geçişi daha da kolaylaştıracaktır. Cinsel birlikteliğin zararlı olabileceği bölgede işlem yapılması durumunda bu konuda doktor uyarılarına mutlaka riayet edilmelidir. Uygulama sonrasında ortaya çıkabilecek şişlik ve sıvı toplanmalarının bakımı iyi bir şekilde yapılmalı, hijyeni mutlaka sağlanmalıdır. Uzman tarafından 2 – 3 hafta sonrasına verilecek kontrol randevusuna gidilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle aynı bölgeye ikinci bir kez uygulama gerçekleştirilmesi gerektiğinde en az 2 hafta beklenmesi gerekmektedir.
Eğer tedaviden sonraki süreçlerde sıvı toplanması, şişlik ve ağrı görülmekteyse uygulama sonrasında hastalara ağrı kesici reçete edilmektedir. Siğil dondurma tedavisi sonrasında deride renk koyulaşması veya renk açılması meydana gelebilir. Yan etkileri haricinde bazı dezavantajları da vardır. Uygulamanın gerçekleştirildiği lezyonun histolojik açıdan incelemesi mümkün olmamaktadır. Özellikle genital siğil dondurma işlemiyle tekrarlayan ve büyük lezyonlarda kriyoterapi yapılmaması önerilmektedir.
Siğil dondurma spreyi satın alarak uygulamayı kendileri gerçekleştirmek isteyen hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Uygulama basit gibi gözükse de yan etkileri nedeniyle mutlaka kriyoterapi eczane görüşü alınması gerektiği unutulmamalıdır. Ne olursa olsun her iş uzmanına bırakılmalıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama işlemine başvurmamalısınız.