Histerektomi


Kadın üreme sistemi çok karmaşık ve özel bir sistemdir. Yine de bazen bazı sağlık sorunları yaşanabilmekte ve bu sorunlar yapılan tedaviler ve terapilerle çözülmeyebilmektedir. O zaman histerektomi gibi ameliyatların yapılması söz konusu olmaktadır. Kadın üreme sisteminin önemli bir bileşeni olan rahmin alınması, rahim kanseri olmaksızın yaşanan bazı sorunların çözümü için bir zorunluluğa bile dönüşebilir. 

Histerektomi veya diğer ismiyle rahim alma ameliyatı; bir kadının rahmini çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Birçok nedenden dolayı uterusun alınması gerekebilmektedir. Yapılacak olan ameliyatın kapsamı, ameliyatın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilirken ameliyatın türü de değişebilmektedir.

Histerektomi operasyonuna çoğu zaman rahmin tamamının çıkarılması uygun görüldüğünde başvurulmaktadır ancak fallop tüplerinin ve yumurtalıkların çıkarılması için de başvurulmasında sakınca yoktur. Bunun yanında rahim alınması sonrası kişi adet görmekten kesilebilirken, artık hamile kalma yeteneğini de kaybetmektedir. Histerektomi yapılmasının miyomlardan başlayan kanser hastalıklarına kadar giden çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ayrıca sebep bulunamasa da, şiddetli kanamaların yol açtığı tablolarda yine rahmin alınması söz konusu olabilmektedir.

Genellikle tüm dünyada rahmin alınmasını en sık sebebi miyomdur. Çünkü miyomlar normal koşullarda ilaçla tedavi edilemez. Bu sebepten dolayı myomların çıkartıldığı ve rahimin yerinde bırakıldığı operasyonlar dışında rahmin alınması ile de miyomlardan kurtulmak mümkündür.

Bunun dışında rahim kanseri veya 45’li yaşların üzerinde üreme fonksiyonu sona erdikten sonra yumurtalıklarında bir problem olan hastalarda cerrahi uygulanırken rahimle beraber alınabilmektedir.

Rahim alınma ameliyatı genel olarak şu hastalıklarda yapılmaktadır:

  • Rahim kanseri ve rahim ağzı (Serviks) kanseri, 
  • Yumurtalık kanseri (over),
  • Adenomyozis,
  • Miyom veya miyomun yaratmış olduğu basınca bağlı, bel ağrıları, kabızlık problemleri, idrar yapamama, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma gibi durumlarla belirti gösteren durumlar,
  • Şiddetli kanama veya ara kanama yaşanan durumlar,
  • Vajinadan dışarı çıkacak şekilde rahim sarkması yaşanması gibi durumlarda rahmin alınma ameliyatı gerekebilir.

Histerektomi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan rahim alma ameliyatı kapsamı belirlenirken nedenine, rahim ve üreme sisteminin ne kadarının kalmasının güvenli olacağına odaklanılır.

Abdominal histerektomiye aynı zamanda tam, toplam, basit ya da abdominal total histerektomi de denir. Bu tip rahim alma cerrahisinde genellikle kasık çizgisi boyunca yatay bir kesi yapılarak rahmin tamamı çıkartılır ve çoğu zaman kesi küçük bir iz bırakmaktadır. Bazı kadınlarda bu işlem, özellikle büyük bir uterin fibroid (kansersiz kist) için uygulanacaksa, alt karın bölgesinde dikey bir kesi yapılması gerekebilir. Bunun yanında miyom büyükse veya kanser varsa da uygulanması gerekebilir.

Bir diğeri olan laparoskopik Histerektomi işleminde, göbek bölgesinden yapılan bir kesi ile pelvis organlarını görebilmek için göbek deliğinden Laparoskop (bir tür teleskop) adı verilen bir kamera sokulmaktadır.


Karın deliğine açılan üç veya dört küçük kesiden diğer ameliyat araçları sokulur ve karbondioksit gazı ile karın adeta bir balon gibi şişirilerek tüm organların net bir şekilde görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu kameradan izlenerek cerrahi işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu esnada kişinin uterusu (rahmi) yumurtalıklarla veya yumurtalıklar olmadan fallop tüpleriyle beraber vajinadan itilerek çıkarılır. 

Vajinal Histerektomi işlemi ise vajinanın üst kısmındaki bir kesikten yapılmaktadır. Bu işlem genellikle rahim sarkması olan vakalarda uygulanır ve operasyonun tamamı vajinal yolla karın hiç açılmadan gerçekleştirilir.

Diğer bir işlem olan subtotal veya parsiyel histerektomidir ve çok küçük miktarda uterus (rahim) dokusu çıkarılması gerektiğinde uygulanmaktadır. Kısmi histerektomi sırasında cerrah uterusu çıkarır ancak rahmin alt kısmı olan serviksi yerinde bırakır. 

Rahim ağzının alınması genellikle potansiyel bir kanser bölgesi olduğu için tavsiye edilirken, cinsellik fizyolojisindeki rolü nedeni ile bazı kadınlar tarafından alınmaına onay verilmemektedir. Subtotal histerektomi işleminde serviks yerinde kalırsa düzenli olarak taramalara devam etmeniz gerekmektedir.

Radikal histerektomi, rahim alma ameliyatları arasında yer almaktadır. Çünkü cerrahi işlemde rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar, vajinanın üst kısmı, ilişkili pelvik bağlar ve lenf düğümleri çıkarılmaktadır. Bu işlemin uygulanması, genellikle kadında rahim ağzı, yumurtalıklar, fallop tüpleri veya uterus kanseri varsa tercih edilmektedir. Yapılacak ameliyat sonrasında 2 ila 5 gün arasında hastanede kalmanız gerekebilmektedir. 

Bu ameliyat sonrası artık adet göremeyecek olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bu yüzden de bir daha gebe kalma şansınız olmayacaktır. Bununla birlikte, cinsel istek genellikle değişmeden kalmaya devam etmektedir. İyileştikten sonra normal cinsel hayatınıza dönebilirsiniz. Daha erken yaşta menopoza girme ihtimaliniz bu müdahaleden sonra artabilmektedir. 

Eğer yapılan müdahale yani ameliyat yumurtalıkların alınmasını içeriyorsa, hemen menopoza girmiş olursunuz. Bu nedenle sıcak basması, libido azalması, vajinal kuruluk, ruh hali değişimleri ve uykusuzluk gibi tipik semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunlar doğal olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, menopozun karakteristik semptomlarını azaltmak için hormon replasman tedavisine başlamanız gerekebilmektedir. Böyle bir durumda en iyi yönlendirmeyi sizlere uzman hekiminiz yapacaktır.

Sonuç olarak bakıldığı zaman histerektomi genellikle ileri evre rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri, enfeksiyonlar, miyomlar, kanama, şiddetli endometriozis veya rahim sarkması gibi pelvik bölgede ciddi sorunları olan kadınlara yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahale, diğer klinik tedaviler başarılı olmadığında gerçekleştirilir. 

İyileşme, yapılan ameliyata bağlı olarak yaklaşık üç ila sekiz hafta sürer ve ameliyattan sonraki ilk 1 ay ağır kaldırılmaması gerekir. Rahim alınma ameliyatından sonraki 4-6 haftalık süre zarfında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra bazen zorlamalara bağlı kasık ağrısı yaşanabilmektedir. Bu nedenle zorlayıcı aktivitelerden uzak durulmasında büyük bir fayda olacaktır. Bunun haricinde normal günlük aktiviteler rahatlıkla yapılabilir. 

Bu operasyonlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve destek talepleriniz için kliniğimize ait iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.