Genital Estetik Operasyonları


Kadınların ve erkeklerin estetik kaygı duyduğu konulardan birisi de genital bölgedir. Genital bölgedeki bu değişimler ve yapı bozulmaları, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; kadınlarda ve erkeklerde güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, cinsel ilişki sırasında ağrı, sık enfeksiyon geçirme, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da neden olur. Hastaların önemli bir kısmı bunların farkında olmasına rağmen şikayetlerini dile getirememekte, kendini rahatça ifade edemediği için yalnız başına çözüm aramakta ve ciddi anlamda stres yaşamaktadır.
Genital estetikte uygulanan işlemler kolay ve yüz güldürücü hale gelmiş bulunmaktadır. Hastaların işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönmesi de bu konunun konuşulmasını tabu olmaktan çıkarmış durumdadır.Genital bölgeye yapılacak estetik işlemleri birkaç bölümde değerlendirilebilir. Genital bölge estetikleri pek çok çeşidi bulnan cerrahi müdahalelerdir. Genital bölge ile ilgili en sık yapılan estetik ameliyatlar: Labioplasti (Genital bölge dudak estetiği),cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatı (Vajinoplasti), perineoplasti (Perine bölgesinin düzeltilmesi), klitoral hudoplasti (Klitoris tümsekciğinin inceltilmesi), Puboplasti (Pubis tepesinin küçültülmesi), Labia majora augmentasyon (Çöküntülü büyük dudakların yağ dolgusu veya hyaluronik asid enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması), Büyük dudakların küçültülmesi, G noktası büyütme, Genital PRP (Platelet Rich Plasma) uygulamaları, Lazerle vajina daraltma (LVR- Lazer vajinal rejuvenasyon), Lazerle genital bölge renk açma uygulaması, Genital alan radyofrekans (RF) işlemleri olarak sıralanabilir.
Her biri genital estetik alanında uygulanmaktadır. Bu cerrahi müdahaleler kesi kullanılarak veya lazerle de uygulanabilir olarak çeşitlilik gösterir. Labioplasti en çok bilinen ve istenilen genital bölge estetiklerinden biridir.

Labioplasti genital bölge estetiği yöntemi olmakla beraber, dış genital bölgesinde bulunan labium adlı yapılara yapılan estetik müdahalelere verilen genel isim olmaktadır. Genel olarak tıpta “labial asimetri” denilen dudak kısmının biri diğerine göre daha uzun veya farklı görünüşte, yapıda olabilmektedir. Bu durumların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denilmektedir.Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu yapısal deformasyonlar düzeltilmesi, istenilen görünüşe getirilmesi mümkündür. İç dudak sarkması kınlarda genital bölgede sıkça rastlanabilen bir sorundur.
Genetik faktörler, sık sık yaşanan kilo değişimleri ya da yaşa bağlı olarak yaşanan fiziksel değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Vajinoplasti ise vajinanın ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilmesi durumunda kullanılır. Fakat en belirgin olanı doğum sonrası meydana gelen genişlemelerdir. Gebelik süresince alınan kilolarla birlikte doğum sırasında kasılan kasların doğum sonrası gevşemesine bağlı olarak vajina genişleyebilir. Bu noktada genital bölge estetiği büyük önem taşır ve çare olur. Kullanılan bir diğer genital estetik müdahalesi ise kliteroplastidir. Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklığa verilen isimdir.
Bazı durumlarda olması gerekenden daha büyük veya kabarık olabilir bu doğuştan gelen yapısal bir durumdur ki bu durum estetik açıdan bir sorun teşkil edebilir. Bir diğer genital estetik operasyon ise kızlık zarı diktirmek olarak da bilinen Hymenoplastidir. Yapılan bu estetik müdahalede kızlık zarı geçici olarak onarılır. Operasyon sürecinde daha çok lokal anestezi kullanılır ve yapılan operasyon sonrası hastanede yatış gerekli değildir. Hastalar aynı gün taburcu olur. İşlemde gerçekleştirilen dikişler kendi kendine erime göstermektedir. Yapılan müdahale yaklaşık olarak 20-25 dakika sürmektedir fakat yapılan işlemin cinsel birleşmeye yakın bir zamanda yapılması gerekmektedir. Operasyon sonrası tam olarak iyileşme iki hafta içerisinde olmaktadır.


Erkek hastalarda ise Penis büyütme ve penis kalınlaştırma ameliyatları yapılabilmektedir. Penise yağ enjekte edilerek yapılan bu müdahale erkeklerin öz güvenlerine pozitif etki ederken cinsel yaşantılarını da olumlu yönde etkiler. Hastaların karın ya da bel bölgesinden liposuction yöntemi kullanılarak ile alınan yağlar özel filtrelerde inceltildikten sonra penis çevresine transfer edilmektedir. Bu işlem sonrası belirli bir süre zarfında penisi saran bir bandaj kullanılır. Penis kalınlaştırma işlemlerinden farklı olarak pelin uzatma işlemlerinde kesi yapılır ve bu nedenle dikiş kullanılmaktadır.
Genital estetik ağırlıklı olarak kadınlar tarafından olsa da her cinsiyetten ve her yaştan insanın tercih etmeye başladığı bir plastik cerrahi tedavisidir. Hastaların cinsel organlarında sağlık veya görünüş sebepli olarak değiştirmek istedikleri, görünüşünden rahatsızlık duydukları kısımların değiştirilmesini yani iyileştirilmesini kapsar.. Kadınlarda özellikle yaşın ilerlemesi ile beraber genital bölgede çeşitli yapısal değişiklikler meydana gelebilir.
Kadınlarda menopoz ile hormonlarda azalma, doğum, cilt yapısı ve elastikiyet gibi doğal etkenler genital bölge yapılarında değişikliklere sebep olabilir. Genital estetik işlemleri farklı doktor ve hasta tercihine göre çeşitli tekniklerle uygulanabilir. Bu cerrahi işlem genellikle lokal (bölgesel) veya genel anestezi kullanılarak yapılır. Genital estetik işlemleri diğer işlemlere görece kısa süren cerrahi işlemlerdir. Yapılan bu estetik müdahale işlemleri farklılık göstersede genel olarak 1-2 saat sürer.
Yapılan genital estetik müdahale sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Müdahale sonrası, estetik müdahaleyi takip eden günlerde hastaya işlem yapılan bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı ve hassasiyet görülmesi normal bir durumdur ve bununla karşılaşılabilinir. Bu hassasiyetlerin aza indirilmesi veya engellemesi için işlemi yapan uzman tarafından uygun görülen ağrı kesici kremler ve diğer gerekli ilaçlar kullanması için hastaya reçete edilebilir.

Genital Estetik Riskleri

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi genetik estetik işlemlerinde de çeşitli riskler bulunmaktadır.
Bu riskler genel olarak yapılan işlemden ziyade anestezi ile ilgili olabilmektedir.
Genital estetik işlemlerinde kanama görülmesi, yara izi kalması, enfeksiyon kapma, bölgede ağrı yaşama gibi riskleri olabilir.
Hastaların özellikle iz kalıp kalmayacağı konusunda çeşitli kaygıları bulunmaktadır.
Çok nadir görülen bir durum ve düşük bir ihtimal de olsa bazen anestezi için kullanılan maddeye alerjik reaksiyon ve solunum güçlüğü yaşama görülebilir.
Hastanın sağlık durumu, hastalık geçmişi, ameliyata uygun bir hasta olup olmadığı, yapılan müdahale sonucu başarılı bir sonuç alınıp alınmayacağı uzman tarafından değerlendirilmeli ve müdahale için başvuran hasta bu değerlendirme ışığında bilgilendirilmelidir.
Yapılan bilgilendirme ile beraber cerrahi müdahaleye başlanabilir.

Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik operasyonları fiyatları ne kadar sorusunu merak edip araştırıyor olabilirsiniz fakat bunun cevabı doktora giderek muayene olmaktan geçer. Vajina daraltma ameliyatı fiyatları kişiden kişiye, beraberindeki ek uygulama ve ameliyatlara bağlı olarak değişecektir. Vajina daraltma ameliyatı 2022 yılı fiyatları ücreti için muayene olmaya gelmeniz gerekmektedir.
Vajina daraltma ameliyatlarının ücreti yapılacak uygulamanın genişliğine, anestezi yöntemine ve yapılacak diğer ek cerrahi operasyonlara bağlı olarak değişir. Bunun yanında bazı hastalarda daha fazla seans ile işlem yapıldığından dolayı daha yüksek fiyatlar söz konusudur. Vajinal estetik fiyatları diğer yıllarla kıyaslandığında 2022 yılında %30 oranında artmış durumdadır.
Yapılan işlemlere göre farklılık gösterse de genel olarak işlemlere bakıldığında 2022 yılında 8 bin ile 20 bin Türk Lirası arasında olduğu görülmektedir. Büyük şehirlerde daha çok fiyat çeşitliği bulunmaktadır. Büyük şehirlerde fiyat aralığının da daha geniş olduğu görülmektedir.
Bunun sebebi gelişmiş, büyük şehirlerde daha çok seçenek olması ve çeşitli uzmanların bulunmasıdır. Kısa süreli vajina estetiği fiyatları ise 5 bin ile 15 bin Türk Lirası arasında seyretmekte ve biraz daha uygun fiyatlı olduğu görülmektedir. İç dudak ameliyatlarının ise genel olarak 6 bin ile 8 bin Türk Lirası arasında fiyatlandığı görülmektedir.