Doula Sistematiği ve Doulalarımız


Doula, eski Yunanca’da kadına destek olan kadın demektir.

Gebelik sürecinde, doğumda ve lohusalıkta anneye ve babaya fiziksel, duygusal ve psikolojik destek veren eğitimli ve tecrübeli kadına doula denmektedir. Gebelik ve doğum sürecinde birikimleriyle anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine yardımcı olan destekçi bir kişinin varlığı anneyi rahatlatmaktadır. Bu destekçi kişi yeri geldiğinde annenin eşi, bir aile yakını ya da arkadaşı olabilmektedir. Doula’nın farkı ise bu işi eğitimini alarak daha tanımlı ve profesyonel uygulamalara dayandırarak yapmasıdır.

Doula’nın gebeyi doğuma hazırlama sürecinde kullandığı yöntemler ve bu hazırlıkların doğuma yansıması sayesinde birçok tıbbi müdehalenin azaldığı kanıtlanmıştır. 

Op.Dr. Engin Sarıca klinik, kurulduğu günden itibaren doula uygulamalarını prepartum(doğum öncesi), intrapartum(doğum eylemi boyunca) ve postpartum (doğum sonrası) anne-bebek desteğinde merkeze alarak sistematik olarak uygulanmasını sağlamaktadır.Alanlarında uzman doulalarımız, eğitmenlerimiz ve emzirme danışmanlarımızla holistik(bütüncül) bir yaklaşımla hayatlara dokunmak için çalışmaktayız. 

Op.Dr. Engin Sarıca klinik kapsamında gebeliğin 28. Haftasından itibaren Gebelik Destek ve Doğuma Hazırlık Programıyla anneyi doğuma hazırlamak için çalışmalara başlanmaktadır.Haftalık düzenli online görüşmelerle annenin gebelik sürecini tanımlaması, aile dinamikleri,  ekipten ve süreçten beklentileri,kaygı ve korku alanları ve daha birçok veriler alınarak izlenecek programın anneye özgün hale getirilmesi amaçlanır. Süreç boyunca egzersiz ve fiziksel hazırlığın öneminden beslenmeye,giyilecek kıyafetlerden sosyal yaşam modifikasyonlarına, anne ve bebek alışveriş listeleri önerilerinden doğum çantasının birlikte hazırlanmasına kadar oldukça geniş bir yelpazede çalışılır.Doğumda kullanılacak ilaç dışı uygulamalar ve rahatlama çalışmaları hakkında bilgi verilir,bunların hangisinin anneye uygun olduğu konusu tartışılarak süreç kişiye özgün hale getirilir.


Anne-bebek, baba-bebek bağlanma egzersizleri, doğumda eş desteği üzerine sunum ve konuşmalar,annenin doğum tercihleri alınarak beklentilerin konuşulması ve buna uygun doğum ortamının şekillendirilmesi gibi birçok konu doula programı kapsamında ailelerin hizmetine  sunulmaktadır.

Emzirmeye doğru başlanması ve lohusalık dönemi hakkında anneye gerekli bilgilerin verilmesi ile annenin doğum sonrası sürece hazırlanması amaçlanır.

Doğum anında kesintisiz destek sağlayarak annenin yanında, aynı zamanda babaya da yol gösterici bir rehber olarak hizmet veren doulalar, bu süreçte nefes pratikleri, aktif doğum pozisyon uygulamaları, eş adaptasyonu ve anneye yönelik eş desteğinin devamını sağlamayı amaçlarlar.

Tüm bu süreçler, Op.Dr. Engin Sarıca koordinasyonunda ve tıbbi takibinde yürütülmekte ve klinik bünyesinde yapılan düzenli toplantılarla revize edilerek geliştirilmektedir.

Doğum sonrasında ilk emzirmeye erken başlamayı destekleyerek, bir hafta boyunca bebeğin genel durumu, annenin emzirmeye uyumu ve bebeğin hiperbilirübinemi(sarılık) açısından kontrolü sağlanırken, bebeğin ilk banyosunda  ve diğer tüm bakım alanlarında da aileye rehberlik edilmektedir.Bu şekliyle oldukça kapsamlı uygulanan doula programımız annelerin medikal ve medikal olmayan tüm alanlarda rahatlamalarını sağlamakta ve doğumları güzelleştirmektedir.

Sağlıklı ve konforlu bir doğum için, hekiminizin tüm süreçlerin içinde ve gözetmenliğinde olduğu,doulalarımızın size talebiniz olan her konuda destek olduğu farklı bir doğum yolculuğuna çıkmak isterseniz,sizleri kliniğimize bekliyoruz.