Sezaryen


Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Doğum yapacak annelerin aklında çeşitli sorular oluşmaktadır. Bunlardan biri de sezaryen doğumdur. Anne adayının normal doğum yapmasına engel olan belirli bir faktörün olması ya da anne adayının normal doğum yapmak istememesi durumlarında uzman hekim değerlendirilmesi durumunda doğumun sezaryenle olmasına karar verilebilir.
Günümüzde ise anestezi tekniklerinin gelişmesi, enfeksiyon, sterilite sorunlarına karşı etkili antibiyotiklerin olması ile beraber, ameliyatlardaki dikiş tekniklerinin gelişmesi, cerrahi yöntemlerdeki gelişme sonucunda sezaryen ile doğum daha kolay şekilde gerçekleştirilmektedir. Sezaryen gebeliğin seyrine bağlı olarak farklı gebelik haftalarında yapılabilmektedir.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum normal doğum oluşmadığı zamanlarda kullanılan doğum çeşididir. Günümüzde normal doğumdan sonra en çok tercih edilen doğum çeşididir. Normal doğumun anne ya da bebekten kaynaklanan olumsuz etkileri neticesinde yapılamaması durumunda tercih edilen ameliyatla doğum şeklidir. Sezaryen ile yapılan doğumların yüzde 90’lık kısmı genel olarak sorunsuz geçmektedirler.
Bunun dışında az da olsa yine rahimde yırtılma riski bulunmaktadır. Bu risk hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilmektedir. Ameliyat sırasında genel olarak Epidural anestezi uygulanmaktadır. Yani belden aşağı uyuşturma yapılmaktadır. Günümüzde ayrıca normal doğumdan korkan anne adayları da Sezaryen ile doğumu seçmektedir fakat doktor değerlendirmesi şarttır. Sezaryen ameliyatı sonrası hekiminiz, hemşireler, çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve yardımcı sağlık personelinin katıldığı bir cerrahi ameliyattır.
Bu işlem epidural veya spinal anestezi altında yürütülür ancak kimi tıbbi durumlarda genel anestezi uygulanması da gerekebilmektedir. Eğer spinal veya epidural blok teknikleri uygulanıyorsa bu sırada fiziki koşullar ve ekibin de uygun gördüğü bazı durumlarda eşiniz de yanınızda doktor kontrolünde size destek verebilir. Fakat önce ameliyata hazır olmanız için elinizin üzeri veya kolunuzdan bir damar yolu açılmaktadır. Bu yolla ameliyat ve ameliyat sonrası dönemde belli bir süre sıvılarınız ve ilaçlarınız damar yolunuzdan uygulanabilmektedir. Bu süreçlere hazırlıklı olmanız gerekmektedir.


Sezaryen Sonrası Süreç

Sezaryen cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon aracılığıyla karın bölgesinde açılmış olan bir kesikten anne karnındaki bebeğin doğum ameliyatı olarak bilinen bir ameliyattır. Normal şartlarda yarım saat ile kırk beş dakika arasında sürmekte olan bir ameliyat olan sezaryen doğum, küçük sıkıntılar ile karşılaşıldığında bir saat kadar uzayabilmektedir. Normal doğumdan farklı olarak sezaryen normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar yoğun anestezi uygulanabilmektedir.
Daha önce planı yapılmış olan bir doğum, gebeliğin 34. haftası ve sonrasında yapılmaktadır. Sezaryen sonrası süreçte uzaman doktor tavsiye ettiği taktirde önerilerine uyarak gerekli malzemelerle dikişlerinin pansumanı yapılmalı veya yaptırılmalıdır. Enfeksiyon kapmaman için veya riski en aza indirmek için antibiyotik önerildiyse, tüm ilaçlar bitene kadar kullanılması gerekmektedir.
Dikişlerinin zorlanmaması için kabız olmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir bu süreçte bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Bunun için beslenmeye de özen gösterilmesi gerekmektedir. Hastanın dikişlerini kuru tutması önemlidir. Bunun için yaklaşık 1 hafta tüm vücut banyo yapılması sorun olabilir. Duş alabilirsiniz ancak dikişlerin korunarak duş alınması tavsiye edilir. Yine dikişleri kuru tutmak için koruma pedleri tavsiye edilebilir. Giydiğin çamaşırların lastiklerinin dikişlerini üstüne gelmemesine dikkat edilmesi gereklidir.
Annenin giydiği çamaşırlar belini ne kadar sıkmazsa beden sağlığı için o kadar önemlidir. Yine sezaryen sonrası süreçte emzirme merak edilen bir konu halini almaktadır. Sezaryenden sonra hemen emzirmeye başlamak, ilk gün duş almamak, bol bol istirahat etmek, düzenli olarak yürüyüş ve hafif egzersizler yapmak, vajinal kanama için ped kullanmak, sıvı gıdaları bol tüketmek, sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve size verilen ilaçları düzenli olarak almak büyük önem taşımaktadır. Sezaryen doğumdan sonra annenin yaşayabileceği problemlerden birisi de gaz sancısı yaşamasıdır. Bunun için anne gaz sancısını arttıracak yiyecek ve içeceklerden kesin olarak uzak durmalıdır. Tuvaletini rahatça yapabilmesi için bol sıvı tüketmelidir.
Anne hastaneden çıkıp eve gelince yaklaşık olarak en az 3 litre sıvı tüketmelidir. Bunları uygularsa daha hızlı iyileşme göstereceği bilinmektedir. Sezaryen doğum operasyonundan sonra normal yaşamınıza geri dönmeniz dört ile altı hafta arasında bir zaman alacaktır. Bu süreyi en az ağrıyla geçirmek istiyorsanız bol bol istirahat etmeli, karnınızı desteklemeli, bol su tüketmeli ve ihtiyaç duyduğunuz zaman doktor kontrolünde ilaç almalısınız. Doktorunuz ile olan ilişkinizi ve konsültasyonunuzu doğum sonrası süreçte de bir süre kadar devam ettirmelisiniz. Sezaryen doğum sonrasında ağrılar 4-6 hafta arasında azala azala geçmektedir.
Bu süre zarfında yavaş yavaş azalan ağrılar fazla şiddetliyse uzman hekim kontrolünde ağrı kesicilere başvurulabilirler. Yaşanan bu dönem içerisinde yorgun ve halsiz hissetmeniz oldukça normal ve olasıdır. Sezaryen sonrası herhangi bir kanama yaşanması olasıdır. Bu kanamalar genel olarakn tehlikeli ve ciddi bir duruma işaret etmez, her kadının doğum sonrası yaşadığı bir durum olma özelliği taşır. Fakat kanamanın boyutu beklenenden çok daha fazlaysa muhakkak hekime danışılması gerekmektedir.
Sezaryen doğum sonrası kanaması önceleri yoğun, pıhtı şeklinde ve kırmızıdır. İlerleyen dönemlerde rengi gitgide açılır, pembeleşir ve son evrelerde sarı ve en son beyaz renge döner. Daha sonra bir süre akıntı şeklinde devam eder ve 4-6 hafta içerisinde ortadan kalkar. Eğer herhangi bir kanamanız varsa ped kullanmanız gerekebilmektedir. Burada önemli olan enfeksiyon ve iltihap riskini ortadan kaldırmak için pedleri düzenli ve sistemli olarak değiştirmek önerilmektedir. Bunun dışında hekimin kanamayı azaltmak ve rahminin eski haline dönüp toparlanması sağlamak için sana bazı ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar kan damarlarını eski haline döndürür ve kanamanın azalmasını sağlamaktadır. Sezaryen sonraki süreçte anne adayı bir kaç saatlik zaman içinde bacak bölgesini yeniden hissetmeye başlar.
His anında önce ufak ufak bölgesel karıncalaşmaların hissedilmesi gayet normaldir. Karın bölgesi bacak bölgesine göre biraz daha az hissedilebilir. Anne adayı sütü geliyorsa bebeğini zaman kaybetmeden emzirebilir. Belli bir süreye kadar doğum sonrası anne adayının ağır cisimler kaldırmaması ve kırk güne kadar karı koca ilişkisinden kaçınması cinsel ilişki yaşanmaması istenir. Bunun dışında kırk güne kadar gerekli kontrol ve takipler yapılarak anne adayının eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.
Daha sonraki süreçte hem anne hem bebeği sağlığına dikkat etmelidir. Sık sık doktor kontrolü yapılmalıdır. Doktorun verdiği öneriler ve tavsiyelere uyulmalıdır. Bunun dışında doktorun yasaklarına da uyulması gerekmektedir. Bu süreç boyunca bebeğin, annenin ve babanın doktor ile konsültasyon halinde olup süreci dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekmektedir.

Sezaryen Kaçıncı Haftada Olur?

Anne adayları doğum sürecinde araştırma yaparken doğumun kaçıncı haftasında olacağını merak etmektedir. Cerrahi bir operasyonla anne adayının karın bölgesinde açılan bir kesikten bebeğin doğmasını sağlayan ameliyata sezaryen doğum operasyonu ismi verilmektedir.
Diğer bir ifadeyle önceden planlama yapılarak hamileliğin otuz dokuzuncu haftasında iken bebeğin doğmasının sağlanması olarak belirtilmektedir. Yapılan araştırmaların ve müdahalelerin bebeğin anne karnındaki 39. Haftasını doldurmasını bitirmeden önce doğumun gerçekleşmemesi gerektiğini gösterdiği belirtilirken, bazı kaynaklarda sezaryen doğumun en erken yapılma zamanı olarak gebeliğin 34. Haftası olarak belirtilmektedir.
Genel olarak anne adayının son adet tarihinden hesaplanarak ve bebeğin ultrason görüntüleri temel alınarak yapılan planlamalarda bebeğin doğuma hazır olduğu ifade edilmektedir.