Pelvik Fizyoterapi


Pelvik Taban Kasları; mesane, rahim, bağırsak gibi organları çevreleyerek uygun pozisyonda tutulmaları için yapısal destek sağlayan ve dışarıdan gelen travmalara karşı koruyan kas grubudur.
İdrarımızı tutma, bağırsak hareketlerine yardımcı olma, doğumda rol oynama ve cinsel fonksiyonlar gibi birçok görevi vardır.
Pelvik Fizyoterapi alanı ise pelvik taban problemlerine bağlı gelişebilen aşağıdaki durumlarda:

  • İdrar Kaçırma (İnkontinans)
  • Kabızlık (Konstipasyon)
  • Vajinal Gevşeklik Hissi
  • Ağrılı Cinsel Birliktelik 
  • Pelvik Organ Sarkması 
  • Sık İdrara Çıkma & Mesaneyi Boşaltmada Güçlük 
  • Diastazis Recti (Karın Kası Ayrılması) vb. birçok durumda uygulanabilen fizyoterapi alanıdır.

Engin Sarıca Klinik doğum sonrası pelvik muayene ve pelvik taban kas ölçümü 40.gün kontrolünde Fzt. Beste Melek Kumak tarafından yapılmakta olup muayene bulgularına dair hasta bilgilendirmesi yapılmaktadır. Pelvik Fizyoterapi Uygulamaları; cihaz üzerinden yapılan EMG-kas ölçümü sonrası hastanın muayene bulgularına göre pelvik taban kaslarına yönelik elektrik stimulasyon ve biofeedback uygulamaları, pelvik taban kas eğitimi ve pozisyonlamaları, manuel terapi  vb. uygulamalar arasından hasta için uygun olanları belirlenerek ilerlenir.

Pelvik Fizyoterapi Programının Faydaları

Pelvik fizyoterapi programı ile pelvik taban kaslarının kontrollü kasılma ve kontrollü gevşeme yetisi geliştirilerek pelvik taban kas problemlerinin yaşanmasının önüne geçilir. Kontrollü kasılıp gevşeyebilen sağlıklı pelvik taban kasları ile hem idrar kontrolünde hem bağırsak aktivitelerinde hem de cinsel fonksiyonlar açısından iyilik halinin korunmasını sağlar.

Doğum sonrası pelvik fizyoterapi programının uygulanması, gebelik ve doğum sürecinin pelvik taban kasları üzerindeki etkilerini minimuma indirerek pelvik kasların gebelik öncesi dönemki sağlığına ve kontrolüne geri dönüşüne ve doğum sonrası dönem yaşama hızlı bir şekilde adaptasyonuna yardımcı olur.


Pelvik Fizyoterapi Koruma Programı

Herhangi bir semptom vermeyen  aşamada olan pelvik taban kas zayıflığı ya da kontrollü gevşeme problemi olması durumlarında mevcut fonksiyon kaybının ilerlemesini önlemek ve gelişebilecek idrar kaçırma, rahim-mesane sarkması pelvik ağrı vs. gibi durumlara karşı koruma sağlamak amacıyla uyguladığımız pelvik fizyoterapi programıdır.

Doğum sonrası süreçte uygulanması durumunda annenin gebelik öncesi sağlığına hızlı bir şekilde döndürmek ve doğum sonrası adaptasyonu hızlandırmak amaçlanır. 

Semptomatik Tedavi

Herhangi bir şikayet ile başvuru söz konusu ise idrar kaçırma,pelvik ağrı vs. muayene sonrası, semptomları ortadan kaldırma amaçlı tedavi programlanması yapılır.

Özellikle vajinismus ve diğer ağrılı cinsel birleşme problemleri ve genital estetik sonrası pelvik fizyoterapi uygulamalarımız cerrahi başarılarını yukarılara taşımakta ve pelvik kasların doğal estetik görünüme katkı sağlamasını desteklemektedir.

Pelvik Fizyoterapi Hangi Durumlarda ve Nasıl Uygulanır?

Seansların öncesinde hastalara KVKK onamı imzalatılarak  onayları alınır. Daha sonra pelvik fizyoterapi uygulanacak tüm hastalarımızla fisyoterapistimiz bir seans ücretsiz görüşür, görüşme sırasında değerlendirme formunu doldurur, hastaya bilgi verilerek süreci anlatır. Gebelik döneminde veya sonrasında çalışılacak pilates / yoga seanslarının ve pelvik fizyoterapi seanslarının koordinasyonunu yönetir. 14. hafta sonrası egzersize herhangi bir tıbbi engel olmadığı durumlarda başlanabilir.

Seans alan hastaların seanslar bittikten sonra ayrıntılı ne yapıldığının,son seans itibarı ile ise hastanın fiziksel değerlendirmesinin ve fizyoterapistin yorumlarının olduğu alanı doldurur ve doktorunuz Op. Dr. Engin Sarıca’ya iletir.

Sezeryan / normal doğum ile doğum yapan tüm hastalar fizyoterapist tarafından 40.gün görüşmesinde ücretsiz olarak değerlendirilir. ilk görüşme değerlendirmesi ve derecelendirmesi kaydedilir. Egzersiz programları düzenlenir.

İdrar kaçırma (İnkontinans), kabızlık (Konstipasyon), vajinal gevşeklik hissi, ağrılı cinsel birliktelik, pelvik organ sarkması, sık idrara çıkma & mesaneyi boşaltmada güçlük, diastazis recti (karın kası ayrılması) vb. birçok durumda pelvik fizyoterapi programları kliniğimizde uygulanmakta ve hastalarımızın hizmetine sunulmaktadır.

Pelvik fizyoterapi seansları yaklaşık 4-6 seans sürer. Seans süreleri haftada bir kez bir saat olarak planlanır. İhtiyaç durumunda seans süre ve sayıları hastalara önceden öneri niteliğinde bilgi verilerek arttırılabilir.

Bu alandaki çalışma ve tedavi talepleriniz için lütfen kliniğimiz iletişim hattı ile iletişime geçiniz.