OP. DR. ENGİN SARICA KİMDİR?

Op.Dr. Engin Sarıca ilk öğretimini Karşıyaka Aydoğdu ilkokulunda, orta ve lise öğretimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladı. Tıp fakültesini Ege Üniversitesinde bitirdikten sonra uzmanlık eğitimini Yeşilyurt Devlet Hastanesinde (Katip Çelebi) tamamladı. Mecburi hizmet için gittiği ve 6 yıl görev yaptığı Hakkari Yüksekova'da doğum mekanizmaları ve komplikasyonlu doğumlar konusundaki tecrübesini derinleştirdi. Daha sonra İzmir’e döndü ve doğal doğum konusundaki çalışmalarını ekibinin çalışmaları ile birleştirerek birlikte daha da geliştirdi.

Uzun yıllardır antik dönem şifa ve enerji tıbbı tekniklerini modern tıp uygulamaları ile birleştirerek  kadın bilinçaltı ve doğum çalışmalarına adapte etmek üzerine çalışmaktadır. Bu yolda ileri EFT (Emotional Freedom Technique), haptonomi, emotrans, aile dizimi, arketip sembolleri, bilinçaltı sembol dili,antik dönem astroloji ve daha birçok alanda eğitimlere katılmıştır ve halen özellikle reankarnasyon astrolojisi ve hermetik astroloji alanında eğitimlerine devam etmektedir.

Bu kapsamda hermetik astroloji verilerini ruhsal doğum ve infertilite çalışmalarına dahil ederek doğal doğum süreçlerini daha derinden anlamak ve terapisel alana dahil etmek üzerine bir sistematik oluşturan Türkiye’deki tek Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıdır.

Doğal doğum kapsamında İzmir’de örekede (Skuat Pozisyonunda) doğumu ekibiyle birlikte sistematik olarak ilk kez uygulayarak İzmir’in tüm özel hastanelerinin ilk öreke doğumlarını özel yapım örekeler ile gerçekleştirmiştir. Örekenin kullanımı ile derinleşen kök çarka ve köklenme bilinçaltı çalışmaları hızlanarak devam etmektedir.

Medyolateral epizyotomiyi uygulamadan tamamen kaldırarak bunun terkedilmesi gereken bir tıbbi uygulama olduğunu ve kadın sağlığının en başta pelvik taban kas bütünülüğünün korunmasından geçtiğini savunmuş, doğum öncesi ve sonrası pelvik taban fizyoterapi uygulamalarını pelvik fizyoterapist Beste Melek Kumak ile İzmirde ilk kez sistematik hale getirmiştir.

İnfertilite alanında, enerji tıbbı temelli fertilite destek programı kapsamında, özellikle açıklanamayan infertilite vakaları üzerinde Hemşire Şirin AK ile birlikte çalışmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalarla spontan gebelik oranları ve IVF başarı oranları dikkate değer oranlarda artmaktadır.

Laktasyon alanında hipnolaktasyon çalışmalarını merkeze alan bir yaklaşımla doğum sonrasında da ekibiyle annelere destek olmaya devam etmektedir.

Halen İzmir’deki özel kliniğinde 2019 yılından bu yana ekibiyle anne adayları ve hastalarına hizmet vermektedir ve yukarıda bahsedilen alanlar dışında, kadın hastalıkları ile ilgili tüm tıbbi takip, tedavi ve cerrahi alanlarında tedavilerini sürdürmekte ve operasyonlarını gerçekleştirmektedir.

Doula desteğinin doğum süreç ve mekanizmaları içerisinde çok önemli bir yerde olduğu düşüncesiyle Op. Dr. Engin Sarıca klinik bünyesinde bir doula programını ekibiyle birlikte geliştirerek, özgün bir koçluk programıyla anneleri ve babaları doğuma hazırlamanın sistematiğini oluşturmuştur. Klinik bünyesinde ve ilişkili bu alanda çalışan doulalar ile doğumun ruhuna daha derin dokunulan, ailelere her alanda destek olunarak hekimin ulaşamadığı ve özel hayat alanlarında annelerin zorlandığı doğuma dair her alanda  desteğin sağlandığı bir sistematik bu haliyle hayata geçmiştir.