Vajinoplasti (Vajinal Daraltma)


Genital estetik son yıllarda bütün dünyada ilgi görmeye başlamış alanlardan birisidir. Vajinal bölgedeki yapısal değişiklikler hastalara sadece görünüşle alakalı kaygılar yaratmakla kalmaz, hastaların özgüvenini düşürerek sosyal hayatını da  olumsuz etkiler.Bunlara ek olarak iç ve dış genital bölgelerdeki yapısal değişiklikler bazı durumlarda hastalara acı verecek boyutta dahi olabilmektedir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında bulunan vajina daraltma ameliyatları pek çok kadının en büyük sorunlarından biri olan vajinal genişlemeye kesin ve kalıcı bir çözüm sağlar. 

Vajinoplasti ameliyatları iç genital bölgeye yönelik yapılan estetik işlemlerden biridir. Vajinoplasti tamamen jinekolojik ve rekonstrüktif bir operasyon olma özelliği taşır ve bu konuda eğitim almış, uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Vajina daraltma ameliyatları görece risksiz ve iyi sonuçların alındığı yüz güldürücü ameliyatlar arasında bulunmaktadır.

Kadınlar cinsel bölgeleri hakkında endişe duyabilirler. Bu oldukça normal ve sık görülebilen bir durumdur. Hassasiyet kaybı, cinsel yaşamda olumsuzluklar, gündelik yaşamı olumsuz etkileyecek idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir. Vajinoplastiye ihtiyaç duymak için hastaların sadece doğum yapması veya yaşının ilerlemiş olması gerekli değildir. Vajinal yaşlanma hastanın sadece biyolojik yaşından ibaret değildir. Dolayısıyla vajinal yenilenme sürecine ihtiyaç duymak için hastanın yaşının orta yaşın üstünde olmasına gerek yoktur. Yaş, hamilelik, doğum ya da hormonal nedenlerle vajinada genişleme olabilmektedir. Vajina bölgesinde bulunan kasların zayıflamasıyla da ortaya çıkabilen bu genişleme durumlarına, ilerleyen süreçlerde vajinal gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi durumlar da eşlik edebilir. Vajinoplasti operasyonları bu problemlerin de önüne geçmekte, vajina daraltma müdahaleleriyle eski sıkılığına çok çabuk kavuşabilmekte ve çiftlere daha konforlu bir yaşantıyı sunabilmektedir. 


Vajinoplasti ameliyatı vajinanın arkasında bulunan gerilmiş kasın bir araya getirilmesi, eriyen dikişler kullanılarak kısaltılması ve ardından fazla vajinal mukozanın çıkarılması, çevresindeki yumuşak dokuların sıkılaştırılması uygulamasıyla yapılır. Genellikle operasyon yapıldıktan sonra bir veya iki hafta içinde geçmesi gereken şişlik, ağrı ve bir miktar morarma meydana gelebilir ancak çoğunlukla görülmez. Hastalar birkaç gün sonra rahatça hareket edebilir hale gelir. Vajinoplasti, vajina kaslarını, perineyi ve çevre dokuları sıkılaştıran, vajina kaslarında daha fazla sıkılık, güç ve kontrol sağlayan, hastaların hassasiyetini ve cinsel deneyimini artıran bir operasyondur ve mesane sarkması, bağırsak sarkması, iç dudak estetiği, klitoris estetiği, vajen dış dudak dolgusu, epizyotomi skar onarımı ve tüm vajinal gençleştirme operasyonları ile birleştirilerek birlikte yapılabilir. 

Bir vajinoplasti operasyonu genel olarak yaklaşık 1-2 saat sürer ve hastaneye yatış gerekmez, yani ameliyatınız sona erdikten ve doktorunuz uygun bulduktan birkaç saat sonra eve gitmek için taburcu edilebilirsiniz. İyileşme sürecinin tamamlanması ise 3-4 haftayı bulmaktadır. Cerrahi vajina daraltma kalıcı bir daralma sağlarken, lazer ile vajina daraltma hastaya göre değişen sıklıkta seans tekrarları gerektirebilmektedir. Tamamen vücudun emdiği ürünler kullanıldığı için dikiş almak için hastalar başvurmazlar. Vajina daraltma operasyonunda dikişler vajina içinde yer alır, vajina girişinde küçük bir alanda dikişler gözlemlenebilir. Fakat daha sonra herhangi bir iz kalmaz. Asıl sonuç ameliyattan birkaç ay sonra görülebilir. Genel olarak 3-4 hafta içinde cinsel aktiviteye tam olarak dönülebilir. Ameliyat olduktan sonra yaşanabilecek herhangi bir ağrı veya rahatsızlık, işlemi yapan uzman tarafından verilen ilaçlarla etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir ve genellikle birkaç gün içinde geçmiş olur. Vajinoplasti ameliyatı ile ilişkili olası riskler, genel veya lokal anestezi içeren diğer herhangi bir cerrahi müdahalenin risklerine benzerdir. Yaygın olarak görülmeyen olası kanama ve enfeksiyon dışında endişe edilecek pek bir risk yoktur. Ameliyat sonucunun devamlı olması için sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı alışkanlıklarla desteklenmesi önemlidir. Vajinoplasti operasyonlarından sonra uçakla veya diğer tür yolculuk yapılmasında sakınca bulunmamaktadır. Genital estetik operasyonlarından sonra vajinal doğum yapılmaması gerektiği konusu tartışmalıdır. Vajinal doğum yapılırsa doğum sonrasında belirli bir sürede vajina genişlemesi tekrar meydana gelebilir ancak bunun oranı değişkenlik göstermektedir. Yine de sezaryen operasyonu her zaman genital estetik operasyonlarından daha büyük bir cerrahidir ve iyileşme süreleri daha uzundur. 

Ücretsiz yapacağımız öngörüşmelerimizde vajinaplasti işlemini, maliyetlerini  ve geçireceğiniz süreçleri size detaylı olarak anlatacak ve riskleri belirteceğiz.