Ovulasyon İndüksiyonu


Yumurtalama Dönemi

Ovülasyon kavramı yumurtlama dönemi olarak bilinmektedir, ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar sağlıklı her kadında görülen bu dönem yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesecikten fallop tüplerine bırakılması ile oluşan durumdur. Üreme çağında sağlıklı bir kadında her ay gerçekleşmektedir. Hamilelik durumu oluşması için rahme açılan fallop tüplerinde bulunan yumurta ve erkek üreme hücresi olan spermin bir araya gelmesi gerekmektedir, bu sebeple de ovülasyon bir gebeliğin oluşması için en önemli etmenlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Hamilelik durumunun oluşması için ovülasyon belirtilerini oluşturmak yani yakalamak ve bu tarihleri değerlendirmek daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Bu belirtileri yakalayabilmek için de bir aylık döngünüzü bilmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Yirmi sekiz günde bir düzenli olarak adet görmekte iseniz, adet başlangıcınızdan altı gün sonra yumurta salınımı başlar, genellikle on dört güne kadar yumurtalarınız olgunlaşma sürecindedir.

Sağlıklı bir kadında her ay yaklaşık 3 ila 30 yumurta olgunlaşır ve en olgun yumurta fallop tüplerine salınır. Bu yumurtanın canlı kalma süresi ise yirmi dört saattir. Spermler kadın bedeninde beş güne kadar canlı kalabildikleri için yumurtlama öncesi ve yumurtlama günü gebelik oluşması için önemlidir.

Yumurtlama Hesaplama

Kadında adet döneminde ve bu süre içinde kadın vücudunda oluşan farklılıklardan haberdar olmak, hamile kalmanın hangi tarihlerde mümkün olacağının belirlenmesinde yardımcı olan yöntemler yumurtlama hesaplama olarak adlandırılmaktadır. Yumurtlama hesaplama sayesinde kişiler doğru zamanda cinsel birliktelik yaşayarak çocuk sahibi olma şansını yükseltebilirler. Fakat yumurtlama hesaplama yöntemi hamilelikten güvenilir bir korunma yöntemi değildir, bu unutulmamalıdır. Eğer normal şartlar altında herhangi bir gebelik planlanmıyorsa bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp doğru yöntemin belirlenmesi daha doğru olur.

Yumurtama hesaplamada çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de servikal mukus yöntemidir. Yumurtlama döneminde servikal mukustaki yani rahimin ağzındaki akıntıdaki değişiklikleri takip etmeyi içeren bir tekniktir. Hormonlar, yumurtlama öncesi ve sırasında mukusta değişime sebebiyet verebilirler. Adet döneminden hemen sonra mukusun olmadığı günler vardır ancak yumurtlama döneminde, yumurtlama olgunlaştığında mukus artar. Akıntı beyaz ya da sarı tonlardadır, bulanıktır ve yapışkandır. 

Yumurtlama öncesinde mukus yüksek olur. Berraktır ve kaygandır. Bu kişinin en doğurgan olduğu zamandır. Adetten hemen önce yine mukus olmaz. Mukustaki değişimleri takvime kaydetmek burada önemli bir yöntem olmaktadır.

Kadınlar için en çok kullanılan yönteme takvim yöntemi denmektedir. Bunun için akıllı telefonlarda pek çok uygulama bulunmaktadır. Adetin ilk günü mutlaka işaretlenmelidir. Adet döngüsünün süresi aydan aya duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle her adet döngüsünün kaç gün olduğu da not edilmelidir. Yumurtlama günü her kadın için farklı olabileceği gibi, aynı kadın için de farklı aylarda farklı günlere denk gelebilmektedir. O nedenle tam bir gün hesap etmeye çalışmaktansa yumurtlamanın olabileceği aralığı tespit etmek daha etkin olmaktadır. Bunun için de adetin ilk gününden hesap ederek 10-18. Günler arası günaşırı ilişkiye girmek gebelik oranlarını arttıracaktır.


Bazal vücut ısısı yöntemine baktığımızda da şunu bilmemiz gerekmektedir, kişinin sabah hareket etmeden önceki ilk vücut sıcaklığına bazal vücut ısısı denilmektedir. Bu ısı yumurtlama ile artar. Bu ısının birkaç ay günlük olarak kaydedilmesiyle yumurtlama günlerini tahmin etmek mümkün olabilir. Ancak vücut sıcaklığı her zaman yumurtlama ile aynı dönemde olmayabilir, o nedenle etkinliği düşük bir yöntemdir.

Ovülasyon Testi

Çocuk sahibi olmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biri de ovulasyon testidir. Ovulasyon testi, kadınlara yumurtlama döneminde olup olmadığını gösteren bir testtir ve vücudundaki LH hormonunun varlığını tespit eder. LH, yumurtaların gelişmesini sağlayan hormondur ve ovulasyon döneminde kolayca tespit edilebilir. Vücudunda LH salgılanmaya başladıktan yaklaşık 24-36 saat sonra yumurtlama başlar. Yumurtlama testi kanda, idrarda ve tükürükte yapılabilir. Hatta idrarda yapıla testin evde yapılabilmesi de kadının yaşamını, işini kolaylaştırır. Eğer kadın her ay düzenli olarak adet görüyorsa, adet kanaması başladıktan 12-13 gün sonra idrarda LH değeri ölçümüne başlar ve 5 gün boyunca her gün bu testi yapmaya devam eder. İşte bunun sonucunda da yumurtlama olup olmadığını tespit edebilir.

Ovulasyon İndüksiyonu Nedir?

Yumurtlama ilaçları ile kadınların yaklaşık olarak yüzde sekseninde yumurtlama sağlanabilmektedir. Bunların da yaklaşık olarak bakıldığında yarısı doğuma kadar ulaşabilir gözükmektedir. Normalde bir kadında her adet döneminde (yani her siklusta) temel olarak hormonların yönettiği karmaşık bir olaylar zinciri yaşanır. Bu zincir hassas bir zincirdir ve birçok faktörün bir arada, uyum içinde çalışmasını gerektirmektedir.

Ovülasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi verilen ilaçlar ile normal olarak iş görmeyen yumurtlamanın uyarılmasını, yumurtlama sayısının arttırılmasını ve bu şekilde gebe kalma olasılığını yükseltmeyi amaçlayan yöntemleri içerir. Yumurta büyütme tedavisiyle düzenli bir şekilde yumurtlamayı uyarmak için oral veya enjekte edilebilir ilaçlar reçete edilmektedir. İlaçlar genellikle adet döngüsünün başından itibaren alınır ve vücudun tepkisi ultrason kullanılarak sürekli olarak izlenir. Böylece yumurtlama gerçekleştiğinde cinsel ilişki veya alternatif tedaviler için en uygun zaman belirlenebilmektedir.

Yumurtlamanın olmadığı veya düzensiz olduğu kadınlarda kullanılabildiği gibi infertilite nedeni açıklanamayan hastalarda veya erkeğe ait nedenlerle ortaya çıkan durumlarda da kullanılabilen bir yöntem olma özelliği taşımaktadır.

Yumurta gelişimi ilaçların desteği ile sağlandıktan ve bu yaklaşık 3 günde bir yapılan ultrason ölçümleriyle takip edildikten sonra, çatlatma iğnesi denilen hormon içeren bir iğne yapılarak yumurtlamanın olması sağlanmaya çalışılır ve ilişki zamanlamaları planlanarak gebelik elde edilmeye çalışılır.

Diğer yöntemlere göre daha düşük gebelik elde etme oranlarına sahip olan bu yöntemde, yaklaşık yüzde 20 olan doğal gebelik oranları yaklaşık yüzde 30 seviyesine çıkartılabilmektedir. O nedenle bazen tekrar tekrar denemeler gerekebilir.

Bu tedaviler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve destek talepleriniz için kliniğimize ait iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.