Ovulasyon İndüksiyonu


Ovulasyon İndüksiyonu Nedir?

Yumurtlama ilaçları ile kadınların yaklaşık olarak yüzde sekseninde yumurtlama sağlanabilmektedir. Bunların da yaklaşık olarak bakıldığında yarısı doğuma kadar ulaşabilir gözükmektedir. Normalde bir kadında her adet döneminde (yani her siklusta) temel olarak hormonların yönettiği karmaşık bir olaylar zinciri yaşanırken bu zincir aynı zamanda hassas bir zincirdir ve bir çok faktörün bir arada, uyum içinde çalışmasını gerektirmektedir.
Ovülasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi verilen ilaçlar ile normal olarak iş görmeyen yumurtlamanın uyarılmasını, yumurtlama sayısının arttırılmasını ve bu şekilde gebe kalma olasılığını yükseltmeyi amaçlayan yöntemleri içermektedir ve bu yöntemler gelişen tıp ile birlikte fayda sağlamaya başlamaktadır.
Yumurta büyütme tedavisiyle düzenli bir şekilde yumurtlamayı uyarmak için oral veya enjekte edilebilir ilaçlar reçete edilmektedir. İlaçlar genellikle adet döngüsünün başından itibaren alınır ve vücudun tepkisi ultrason kullanılarak sürekli olarak izlenir. Böylece yumurtlama gerçekleştiğinde cinsel ilişki veya alternatif doğurganlık tedavileri için en uygun zaman belirlenebilmektedir.
Yumurtlamanın olmadığı veya düzensiz olduğu kadınlarda kullanılabildiği gibi infertilite nedeni açıklanamayan hastalarda veya erkeğe ait nedenlerle ortaya çıkan durumlarda da kullanılabilen bir yöntem olma özelliği taşımaktadır.

Yumurtlama Hesaplama

Kadında adet döneminde ve bu süre içinde kadın vücudunda oluşan farklılıklardan haberdar olmak, hamile kalmanın hangi tarihlerde mümkün olacağının belirlenmesinde yardımcı olan yöntemler yumurtlama hesaplama olarak adlandırılmaktadır. Gebe kalmak isteyenler için yumurtlama hesaplama çok önemli gözükmektedir.
Yumurtlama hesaplama sayesinde kişiler doğru zamanda cinsel birliktelik yaşayarak çocuk sahibi olma şansını yükseltebilir ve çocuk sahibi olabilirler. Fakat yumurtlama hesaplama yöntemi hamilelikten korunma yöntemi değildir, bu unutulmamalıdır. Eğer normal şartlar altında herhangi bir gebelik planlanmıyorsa bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp doğru yöntemin belirlenmesi daha doğru olur.
Yumurtlama hesaplama jinekoloji alanında önemli olan bir teknik olma özelliği taşımaktadır. Yumurtama hesaplamada çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de servikal mukus yöntemidir.Yumurtlama döneminde servikal mukustaki yani rahimin ağzındaki akıntıdaki değişiklikleri takip etmeyi içeren bir teknikdir. Hormonlar, yumurtlama öncesi ve sırasında muksta değişime sebebiyet verebilirler.
Adet döneminden hemen sonra mukusun olmadığı günler vardır ancak yumurtlama döneminde, yumurtlama olgunlaştığında mukus artar. Akıntı beyaz ya da sarı tonlardadır, bulanıktır ve yapışkandır. Yumurtlama öncesinde mukus yüksek olur. Berraktır ve kaygandır. Bu kişinin en doğurgan olduğu zamandır. Adetten hemen önce yine mukus olmaz. Mukustaki değişimleri takvime kaydetmek burada önemli bir yöntem olmaktadır.
Bir diğeri ise servikal pozisyon yöntemi kullanılmasıdır. Yumurtlama olmayan döneminde serviksin dış ağzı kapalıdır, daha serttir ve elle ulaşılabilmektedir Yumurtlama dönemi yaklaşınca serviks yumuşar, dış ağzı açılmaktadır. Yumurtlamadan 3 veya 4 gün önce yumuşama daha da belirgin hale gelir. Bu dönem bitince rahim ağzı yine daha da sertleşir hale gelmektedir.

Kadınlar için en çok kullanılan yöntem diyebileceğimiz bu yöntemde bu yöntem için adet döngülerini mutlaka bir takvime kaydetmelidir. Buna takvim yöntemi denmektedir. Bunun için akıllı telefonlarda pek çok uygulama bulunmaktadır. Adetin ilk günü mutlaka işaretlenmelidir. Adet döngüsünün süresi aydan aya duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle her adet döngüsünün kaç gün olduğu da not edilmelidir.
Yumurtlama gününü hesaplamak için takvimde kaydedilen en kısa döngünün gün sayısından on sekiz gün çıkarılır. Sonuç, bir sonraki adet döneminin ilk gününe eklenmektedir. Elde edilen gün de not edilir. Not edilen gün, kadının doğurgan olduğu ilk günü belirler. Son gün içinse en uzun döngünün gün sayısından on bir gün çıkarılmaktadır.


Örneğin bir kadının ilk adet günü 25 Ocak 2021 ise ve döngüsü 27 gün sürüyorsa, 27-18: 9 rakamı elde edilir. Bu çıkan sonuç bir sonraki adet günü olan 20 Şubat 2021 tarihine eklenir. Sonuç, Şubat 28 çektiği için 1 Mart 2021 tarihine tekabül eder. Bu hesaplamaya göre örnekteki kadının yumurtlama şansının yüksek olduğu ilk gün 1 Mart 2021’dir.
Bu kadının yumurtlama dönemi 1 Mart ile 7 Mart 2021 arasındaki süredir. Bazal vücut ısısı yöntemine baktığımızda da şunu bilmemiz gerekmektedir, kişinin sabah hareket etmeden önceki ilk vücut sıcaklığına bazal vücut ısısı denilmektedir. Bu ısı yumurtlama ile artabilmektedir. Bu ısının birkaç ay günlük olarak kaydedilmesiyle yumurtlama günlerini tahmin etmek mümkün olabilir. Ancak vücut sıcaklığı her zaman yumurtlama ile aynı dönemde olmayabilir, bunun bilinmesi de sağlıklı sonuçlar alınmasın açısından önemli olmaktadır.

Ovülasyon Testi

Çocuk sahibi olmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biride övülasyon testidir. Ovulasyon testi, kadınlara yumurtlama döneminde olup olmadığını gösteren aletlerdir. Bu test, vücudundaki LH hormonunun varlığını tespit eder ve yumurtlama dönemin hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. LH, yumurtaların gelişmesini sağlayan hormondur ve ovulasyon döneminde kolayca tespit edilebilir.
Vücudunda LH salgılanmaya başladıktan yaklaşık 24-36 saat sonra yumurtlama başlar. Yumurtlama testi kanda, idrarda ve tükürükte yapılabiliyor. Hatta idrarda yapıla testin evde yapılabilmesi de kadının yaşamını, işini kolaylaştırıyor.
Eğer kadın her ay düzenli olarak adet görüyorsa, adet kanaması başladıktan 12-13 gün sonra idrarda LH değeri ölçümüne başlar ve 5 gün boyunca her gün bu testi yapmaya devam eder. İşte bunun sonucunda da yumurtlama olup olmadığını tespit edebilir.
Vücudumuzda bir hormon yükseldiğinde bu ilk olarak kanda, ardından idrarda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple de pek çok testin sonucunun daha güvenilir olması için kan testleri önerilmektedir. Ancak bir sağlık kurumuna gitmek o dönem için çok da mümkün değilse, acil bir durum da yoksa idrarda yumurtlama testi de gerçek sonuçlar verecektir.
Zira LH değeri kanda yükseldiğinde idrarda da artış olacaktır. Bu bakımdan yumurtlama testinin evde, evin konforunda yapılması çok daha kolay ve pratiktir. Oysaki LH değeri sadece kanda tespit edilebiliyor olsaydı, yumurtlama durumunu öğrenmenin tek yolu, bir sağlık kuruluşunda gitmek olur.

Yumurtalama Dönemi

Ovülasyon kavramı yumurtlama dönemi olarak bilinmektedir, ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar sağlıklı her kadında görülen bu dönem yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesecikten fallop tüplerine bırakılması ile oluşan durum olmaktadır. Üreme çağında sağlıklı bir kadında her ay gerçekleşmektedir.
Hamilelik durumu oluşması için rahme açılan fallop tüplerinde bulunan yumurta ve erkek üreme hücresi olan spermin bir araya gelmesi gerekmektedir, bu sebeple de ovülasyon bir gebeliğin oluşması için en önemli etmenlerden biri olma özelliği taşımaktadır.
Hamilelik durumunun oluşması için ovülasyon belirtilerini oluşturmak yani yakalamak ve bu tarihleri değerlendirmek daha hızlı sonuç almanızı sağlamaktadır. Bu belirtileri yakalayabilmek için de bir aylık döngünüzü bilmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır.
Yirmi sekiz günde bir düzenli olarak adet görmekte iseniz, adet başlangıcınızdan altı gün sonra yumurta salınımı başlar, genellikle on dört güne kadar yumurtalarınız olgunlaşma sürecindedir.
Sağlıklı bir kadında her ay yaklaşık 3 ila 30 yumurta olgunlaşır ve en olgun yumurta fallop tüplerine salınmaktadır. Bu yumurtanın canlı kalma süresi ise yirmi dört saattir. Spermler kadın bedeninde beş güne kadar canlı kalabildikleri için yumurtlama öncesi ve yumurtlama günü gebelik sağlamak için önemli olmaktadır.