Labioplasti


Genital bölgede yer alan önemli işlevsel ve görsel yapılardan birisi de labiumlar olmaktadırlar. Vajinanın büyük dudakları olarak da bilinen dış dudakların onarımına labiomajoraplasti, dış dudakların hemen altında yer alan  iç dudakların cerrahi girişim ile onarılması işlemine labiominoraplasti denilmektedir. İç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermeyen, dış dudağın altında yer aldığı için dışarıdan görülmeyen, kan damarları ve sinir uçlarından zengin, sürekli nemli yapılardan oluşmaktadırlar. İç dudaklar iki adettir ve katlanarak klitoris üzerinde birleşmektedirler.Dış dudaklarda ise kıl kökleribulunmakktadır  ve dokuözellikleri olarak iç dudaklardan farklı özellikler gösterirler.Labiumların estetik görünüm, ilişkide uyarılma, doğum yolunu kapatma ve  enfeksiyon gibi dış etkenlerden koruma işlevleri bulunmaktadır.  Küçük yaşlarda farkedilen bu dudaklar yaş ilerledikçe büyüme eğilimindedir ve kimi zamanda aşırı büyüme gösterebilirler. Gebelik , cinsel ilişki , kozmetik ürünlerin kullanımı, enfeksiyon hastalıkları, varisler, madde ve sigara kullanımı gibi bir çok faktör dudaklarda asimetrik şekil bozukluklarına, ve büyümeye neden olabilmektedir.

Labioplasti operasyonu   hastalar açısından bazen endişe verici ve düşündürücü olabiliyor.Aslında bu operasyon hastaların beklediği yada sandığı gibi korkacağı ve zararı olabilecek bir operasyon değildir. Labioplasti işlemi 18 yaşını doldurmuş olan iç dudaklarda sıkıntı yaşayan ve bu durumla beraber işlevsel  ve psikolojik yönden sorunlar yaşayan herkese yapılabilmektedir.Kadınların yaşamı boyunca ergenlik döneminde hormonların etkisiyle ilerleyen yaşlarda menopoza bağlı olarak östrojen eksikliğinde dokuların zayıflaması ile birlikte doğum ve gebeliklerde dış genital yapılarda değişiklikler olabilmektedir. Her yaşta gelişebilen bu tarz şekil bozuklukları kişinin yaşam kalitesine etkileyen sorunlara neden olabilmektedir. En sık rahatsızlık veren problemler genel olarak ilişkiye girmede güçlük, ağrı, küçük dudakların ilişki esnasında vajinanın içine girmesi, yoğun ve tekrarlayan akıntı, şişme ve sarkma, koku, görsel hoşnutsuzluk, mayo ve dar kıyafet giyiminde güçlük, dışardan görünebilir olması gibi şikayetler şeklindedir. Toplumda her kesimde bu tür rahatsızlıklar hissedilerek mevcut şikayetlerin giderilmesi adına operasyon istemiyle kadınlar başvurabilmektedir.

Labia minoranın çeşitli sebeplere bağlı olarak sarkması ve normalden büyük olması en sık rastlanan genital estetik problemlerindendir. Diğer taraftan farklı yerlerde labioplasti ameliyatı geçiren ve sonuçlarından memnun kalmayan kişilere de yapılmaktadır. İç dudakların kenarlarındaki aşırı renk koyulaşması da labioplasti operasyonu gerekçelerindendir. Labiumlar bazı hastalarda ileri derece büyük ve sarkık olup, bazı hastalarda ise bir asimetri nedeniyle her iki labial dokuda hastanın psikolojisini bozup takıntı haline dönüşmesine neden olan bir yapı oluşturabilmektedir. Tüm bu ve bunun gibi durumlar iç dudak küçültme veya düzeltme ameliyat isteği oluşturabilmektedir. Mantar enfeksiyonları genellikle nemli ve terli bölgelerde daha kolay gelişebilmektedir.Labioplasti yaptıran kişilerde, genital bölgedeki terleme sorunu çözülerek buna sebep olan mantar enfeksiyonlarının önüne geçilebilmektedir.  Kadınlar daha önce giyemedikleri , mayo, tayt, tanga, dar kot ve benzeri giysileri artık daha kolay kullanabilir hale gelmektedir ve bu durum hastaları mutlu etmektedir. Labioplasti ameliyatı yaptıran kadınların bir kısmı önceden iç dudaklardaki sürtünmeye bağlı tahriş nedeniyle spor faaliyetlerinin kısıtlı olduğunu söylemektedirler. Bu ameliyatla birlikte artık daha rahat bacak sporu, plates, koşu ve diğer aktiviteleri yapabilmektedirler.


Labioplasti öncesi yapılacak olan değerlendirmeler, ameliyatın başarısı açısından son derece önemlilik arz etmektedir. Labiaoplasti ameliyatı olmayı düşünen hastaların, kişilik yapılarına uygunluğuna ve ameliyat beklentilerine göre değerlendirilerek tedavinin ve cerrahi tekniğin bireyselleştirilmesi çok önemlidir.Labioplasti Ameliyatı Ortalama 45 dakika sürmektedir. Labioplasti, hastaların isteğine göre, genel veya lokal anestezi uygulaması ile hastanede gece yatmadan ayaktan aynı gün olacak şekilde yapılan bir ameliyat şeklidir. Ameliyat sırasında iç dudaklardaki ileri derece sarkık asimetrik ve büyük olan doku fazlalıkları olması gerektiği anatomik yapılara uygun bir görünümde olacak şekilde küçültülmektedir. Ameliyata çoğu zaman kliteroplasti veya hudoplasti dediğimiz, klitoris dokusu üzerindeki sarkık ve ileri derece büyük olan dokular da uygun şekilde küçültülmektedir. Ne kadar doku alınacağı hangi işlemin uygulanacağı kişiden kişiye değişmektedir. Hastalara ameliyat sonrası ilk 2 gün duş almamaları ve sonraki 7 gün çok fazla ayakta kalmamaları önerilir. Ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması önemlidir. Kişisel hijyene önem gösterilmeli, ameliyat sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri konusunda dikkat edilmesi önerilmelidir. Hastalarımızın ameliyattan 5 gün sonra günlük aktivitelerine ve iş tempolarına tam performansla geri dönmeleri mümkün olabilmektedir. Yüzmek, küvete girmek bir ay süreyle önerilmemektedir. Bir ay süreyle spor ve cinsel faaliyetten uzak durulmalıdır ve bir ay süreyle ağda, epilasyon vb işlem yapılmamalıdır. Bir ay süreyle tampon kullanılamaz.

Ameliyat sürelerini etkileyen en önemli unsur iç dudakların genişleme ve sarkma miktarıdır. Sarkma miktarı ne kadar fazla ise ameliyat süresi de o kadar artar. Hastalarda bu yöntemin sonrasında en sık bulgu ağrıdır. Ameliyattan sonra birkaç gün süreyle akşamları dikiş bölgesinde kaşıntı, birkaç hafta süreyle ödem görülebilmektedir.Özellikle ödemin ve ağrının kontrolünde buz uygulamaları oldukça faydalı olacaktır. Labioplasti sonrasında evde 2-3 gün dinlenmek, pansumanlarınızı düzenli yapmanız, beslenmenize özen göstermeniz almanız gereken önlemlerin başında gelmektedir.

Labioplasti sonrasında fazla bir kanama meydana gelmemektedir fakat hafif sızıntılar iyileşme sürecinde olabilir. Bu geçici bir durumdur. Tedavi sırasında uygulanan dikişler kaybolan ya da emilen dikişler olduğundan dolayı alınmasına gerek kalmamaktadır. İşlem sonrasında operasyon bölgesinin enfeksiyon kapmaması önem taşımaktadır. Bu nedenle hastaların labioplasti yöntemi sonrasında kişisel hijyen kurallarına azami seviyede dikkat etmesi gerekir. Şikayetlerin tamamı geçicidir ve git gide zamanla şikayetlerde önemli ölçüde azalmalar olacaktır. Hastalar birkaç gün bekledikten sonra iş başı yapabilmektedirler.

Ücretsiz yapacağımız öngörüşmelerimizde labioplasti işlemini,maliyetlerini  ve geçireceğiniz süreçleri size detaylı olarak anlatacak ve riskleri belirteceğiz.