Tüp Bebek


Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisinin insanlar üzerinde uygulanışı ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de başarıyla gerçekleşmiştir. İngiltere’de sonra Avustralya ve ABD’de de başarılı şekilde sonuçlanan tüp bebek uygulamaları yapıldığı görülmektedir. İlk tüp bebek çocuk olan doğan kişi Louis Brown’dur ve o da yakın bir zamanda doğal yollarda çocuk sahibi olabilmiştir.
Tarihte bilinen ilk tüp bebek uygulamaları, kanallarının yani tüplerinin iki tarafı da ağır hasarlı olan kadınlarda yapılmıştır. Günümüzde ise tüp bebek uygulamaları tüm kısırlık olgularında başarı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Ve hatta günümüzde bütün dünyada oldukça yaygın olarak gerçekleştirilen tüp bebek uygulamaları bazı İskandinav ülkelerinde, ülkelerin toplam nüfusunun %5 ila %7si tüp bebek uygulamaları gerçekleştirilerek dünyaya gelmiş çocuk ve erişkinlerden oluşmaktadır.
Tüp Bebek, kadın bireyden yumurta toplama yöntemiyle elde edilmiş olan yumurta hücresi ve erkek bireyden alınan sperm hücresinin laboratuvar ortamında döllenmesi ya da birleştirilmesi ile elde edilmiş embriyonun kadın bireyin rahmine nakledilmesi şeklinde gerçekleşir. Buna tüp bebek denmektedir . Günümüzde çok yaygın kullanılan bir gebe kalma, doğum yapma ve çocuk sahibi olma uygulamasıdır.
Özellikle bilinmektedir ki uzun yıllar hamile kalmak için uğraşanların başvurduğu bir an önce çocuk sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği bir seçenektir. Artık günümüzde çok daha hızlı ve yüksek başarı oranlarıyla birlikte tedavi imkanı sunulabilmektedir. Bu şekilde çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri de mutlu eden bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tedaviye başlamadan önce adayların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir tüp bebek merkezine başvuru yapıldığı zaman, öncelikle ilgili uzman doktor, çift ile ayrıntılı bir görüşme gerçekleştirerek, daha önce yaşamış olduğu hastalıklar, yapılan tetkikler ve tedaviler hakkında bilgi almaya başlamaktadır.
“Hikaye alma” veya “anamnez alma” olarak ifade edilen bu evre, aslında tedavi döneminin doğru bir şekilde planlanabilmesi için en önemli evreyi oluşturmaktadır ve asla atlanmaması gerekmektedir. Bahsedilen “Hikaye alma” evresinde, yapılan önemli bir yanlış, çiftlerin bazı konuları veya soruları kendilerine göre önemsiz gördükleri ve doktoru ile paylaşmayı gerek duymadıkları ifade edilmektedir.
Bu evrede detay veya önemsizmiş gibi görünen çok fazla konu veya tecrübe, aslında tedavinin başarılı sonuçlanması açısından fazlası ile önemlidir. Bu sebepten dolayı da, doktor ile görüşme sırasında, söylenmesi gereken bilgilerin çiftler tarafından önem derecelendirmesi veya sıralaması yapılmamalıdır.
Doktorun sorduğu tüm sorular doğru ve net şekilde cevaplanarak, ayrıntılı değerlendirmenin tüm faktörleri ile doğru yapılmasına destek olunmalıdır. Daha sonra anne olmak isteyen kadındaki yumurtaların uyarılması yani bir nevi canlandırılması gerekmektedir. Yumurtalıkların uyarılmasında amaç mümkün olduğunca fazla sayıda 16 - 20 mm çaplı follikül elde etmektir.
Takipler esnasında kan östrojen düzeyleri kontrol edilerek ilaç dozu ayarlaması yapılabilmektedi. Hedef 14 mm'den büyük follikül başına 200 pg/mL östrojen düzeyine ulaşmak. Folliküller yeterli büyüklüğe ulaştığında son olgunlaşmayı sağlamak için 5.000 - 10.000 ünite human chorionic gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapılır. Tedavinin süresi değişken olmakla birlikte merkezimizde ortalama 11 gündür. Çatlatma iğnesinden 32 - 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplanması ise 3. aşamadır. Burada bulunan yumurta hücreleri, istenilen olgunluğa ve büyüklüğe geldikten sonra, yumurtaların çatlamasına destek olan hormonal bir iğne yardımı ile çatlaması sağlanmaktadır.
İğne uygulandıktan yaklaşık 34 saat ile 36 saat sonra, yumurta toplama ameliyatı uygulanmakatdır. Bu iğne, mutlaka doktorun vermiş olduğu randevu zamanında yapılmalıdır. Yumurta toplama uygulaması, sedasyon anestezi yani uyku hali olarak bilinen bir hal altında transvajinal ultrasonografi yardımı ile uygulanır. Bunun nedeni, hastanın ağrı hissetmesini önlemektir. Anne adayı, sabah aç karnına alınır. İşlem ortalama 20 ile 30 dakika arasında tamamlanır. Bu müdahalenin uygulanması sırasında, foliküllerin içindeki sıvı toplanır.
Sıvıda yumurtanın görülüp görülmediği değerlendirilerek, mevcut olan yumurtalar toplanmaktadır. İlk işlemde folikül sıvısında yumurta ile karşılaşılamayabilir. Bu durumlarda özel bir sıvının desteği ile folikülün içi yıkanır ve folikül içinde kalmış olan yumurtalar bulunmaya çalışılır.


Hasta başına yumurta miktarı 10 ile 12′yi bulabilirken, bu rakam 1′den 40′a kadar da değişiklik gösterebilmektedir. Çok nadir olarak, hiç yumurta toplayamama ihtimali de mevcuttur. Hastaların bu duruma da hazırlıklı olması gerekmektedir. Bu işlemin ardından, hasta 1 veya 2 saat takip edilir ve daha sonra evine taburcu edilir.
Bundan sonraki evrede ise, toplanan yumurtaların içinden en ideal olanların seçilmesi, döllenmesi ve rahim içine transferidir. Daha sonra ise 4. evre olan döllenme evresine geçilmektedir. Yapılan yumurta toplama (OPU) işlemi sırasında emilerek alınan follikül içeriği hemen laboratuvara gönderilmektedir.
Özel bir mikroskopla incelenen bu sıvının içinde bulunan yumurta kültür sıvısının içine konarak inkübatör denilen aygıta kaldırılır. İnkübatör, sıcaklığı 37 oC, karbondioksit oranını da %5 - 6 düzeyinde sabit tutar. Olgun yumurta hücreleri 4 - 6 saat sonra döllenme için hazır hale gelir. Uyarılma sonrası çapı 18 - 22 mm arasında olan folliküllerin yaklaşık %80'inden döllenmeye uygun olgun yumurta elde edilebilir.
Daha sonra erkek spermi ve kadın yumurtalarının döllenmesi sağlanmaktadır. Döllenme olduktan sonra 5. evre olan embriyoların laboratuvar ortamından alınarak anne adayının rahmine transferi olan embriyo transferi yapılmaktadır. Bu evre, anesteziye gerek duyulmayan, hastanın herhangi bir ağrı hissetmeyeceği bir işlemdir.
Yumurta toplanma işleminden 48 saat veya 72 saat, hatta bazı durumlarda ise 120 saat sonra transfer işlemi yapılmaktadır. Transferin ne zaman yapılması gerektiği, embriyo miktarı ve kalitesi tarafından belirlenir. Transfer yapılmadan önce, rahim ağzı özel sıvıların yardımı ile temizlenir. Rahim içerisine transfer, ince kateter desteği ile rahim ağzı yolundan geçilerek uygulanır.
Bu uygulamadan sonra, embriyoların kendi başlarına gelişmeye devam edip rahime tutunmaları beklenmektedir. En son aşama olarak embriyo transferinden sonraki 12. Günde anne gebelik testi uygulamalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi

Yalnızca çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşayan çiftler değil, herhangi bir birlikteliği olmayıp çocuk sahibi olma konusunda istekli yalnız anne adayları da bu yöntemi tercih etmektedir.
Tüp bebek uygulamasını basitçe anlatmak gerekirse, kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin laboratuvar koşullarında bir araya getirilmesidir.
Tüp bebek aşamaları yaklaşık 5 aşamadan oluşan bir sürecin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Normal şartlar altında oluşacak gebelikte yumurta kanalında gerçekleşen bu olay laboratuvar ortamına alınmış olmaktadır.
Bu dölleme olayının ardından oluşan embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir ve başarılı olursa kişi sağlıklı bir gebelik sürecinin ardından çocuk sahibi olabilmektedir. Bu yöntemle kısır zannedilen ve çocuğu olmayan birçok kişi çocuk sahibi olmuştur.
Ve bu tedavi her yıl binlerce çifte umut ışığı olmaya devam etmektedir. Değişken sürelere dağıtabileceğimiz bu süre kişiye göre değişebilen süreye uzayabilir.
En iyi yanıtı almak için doktorunuza başvurarak hem aşamaları hem de kaç gün sürer gibi detayları onun ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler açısından etkili bir tedavi yöntemidir.
Fakat bakıldığı zaman tüp bebek tedavisinin maliyeti, çiftlerin bireysel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir.
Tüp bebek tedavisinde fiyatlarının nelerden etkilendiğini anlamak için öncelikle tüp bebek tedavisinin aşamalarına göz atmak gerekmektedir.
Genel olarak 2022 yılı için verilen fiyatlara bakıldığında ise hastanın, hastanenin, sürecin ve uzman hekimin durumuna göre on bin Türk Lirası ile otuz bin Türk Lirası arasında değişebildiği gözükmektedir.