Hymenoplasti (Kızlık Zar Dikimi)


Himenoplasti (kızlık zarı tamiri), yaşanan cinsel ilişkilerden sonra veya genital alana yapılan darbeler neticesinde kızlık zarı olarak bilinen hymen dokusunun bozulması sonucunda gerekli olmaktadır. İstenmedik veya arzu dışı cinsel ilişkilerden sonra oluşan pişmanlık ve üzüntüler hastaların en sık jinekoloğa başvurma sebeplerindendir. Hatta bu nedenle yaşadığı depresyondan ötürü terapi alan pek çok danışan, terapistleri tarafından kızlık zarı dikimi amacıyla jinekologlara yönlendirilmektedir.

Himen tamiri,kalıcı ve geçici tamir olarak iki teknik şekilde yapılmaktadır. Kalıcı tamirde; cinsel ilişki ister 1 ay ister 1 yıl veya 5 yıl sonra olsun, mutlaka kanama olmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu dayanabilmektedir. Ancak ilişkiye yakın son kontrolün yapılması işlem başarısını kesinleştirmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep kaldırarak ya da vajinadan doku çıkarılarak vajina girişi daraltılır. Böylece cinsel ilişkide kanamanın olması sağlanabilmektedir. Ayrıca kalıcı kızlık zarı dikiminde özellikle daraltma işlemi yapılmışsa bir defadan fazla bu işlemin uygulanması hastanın anatomisine zarar verebilmektedir ve istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Özellikle çok uzun süre cinsel ilişki yaşamış, kürtaj, düşük ve doğum gibi jinekolojik durumlar yaşamış olan kadınlarda vajinanın ameliyatla daraltılması ile birlikte aynı seansta kalıcı kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet bitimini takip eden dönem olabilmektedir. İşlem süresi ameliyatın şekline göre değişmekle birlikte ortalama 20-30 dk civarındadır. Bu işlem sedasyon ve lokal anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. İyileşme süreci 4-8 haftayı bulmaktadır ve bu  süre içinde yani ilk 2 ay ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Onarım ömür boyu kalıcı olduğundan iyileşme süreci tamamlandıktan sonra istenildiği zaman cinsel ilişki olabilmekte ve ilişki sırasında kızlık zarı yırtılırak kanama sağlanmaktadır. Operasyon sonrası 1-2 gün istirahat gerekli olabilmektedir. Hekimin önerilerine mutlaka uymak ve 4-6 hafta süresince ağır spor aktivitelerinden, uzun süren kabızlıklardan, havuzdan, ağdadan ve lazerden kaçınmak gerekmektedir. Deneyimli bir jinekolog haricinde kimse, kişinin bu işlemi geçirdiğini anlayamamaktadır. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki gerçekleştikten sonra, gebelikte veya rutin bir jinekolojik muayene esnasında jinekolog tarafından bile bu işlemin yapılmış olduğu genellikle anlaşılmamaktadır.


Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden 3-7 gün önce yapılan bir işlemdir. 7-10 gün kadar dayanır.Vajina girişini daraltacak ve cinsel ilişki esnasında kanamayı oluşturacak bir dikiş atılmaktadır. Dikiş materyali olarak çok ince ve yumuşak iplikler kullanılmaktadır. Dikişler dışarıdan görülmeyecek şekilde kızlık zarı artıklarının arkasına gömülmektedir. Cinsel ilişki sırasında penis vajene penetre olurken dar olan vajinal giriş açılarak küçük yırtıklar olur ve kanama gerçekleşir. Bu onarım kesinlikle hissedilmez ve dışarıdan görülmez.Geçici kızlık zarı dikiminde, genelde lokal anestezi altında, yani o bölgenin uyuşturulması ile işlem yapılmaktadır. İşlem ortalama 15 Dk sürmektedir. Amaç cinsel ilişki ile birlikte kanamanın olabilmesini sağlamaktır. İşleminden sonra ise herhangi bir ilaç kullanımına gerek kalmamaktadır.  

Himenoplasti (kızlık zarı dikimi) işlemlerinden önce mutlaka muayene olmalısınız. Cinsel ilişki sırasında yaşanan her kanama kızlık zarından kaynaklı olmayabilmektedir. Bazı dokularda bulunan sıyrıklardan da kanamalar oluşabilir. Bu sebepten ötürü muayene sırasında kızlık zarının bozulup bozulmadığı ile ilgili bilgilerin uzman hekimlerimiz tarafından verilmesi gerekir.Esnek yapıda kızlık zarı olan kadınların, cinsel ilişki sırasında kanaması olmayabilir. Bu durumda olan kadınların kızlık zarları ancak normal doğum sırasında yırtılabilmektedir. İlk kez cinsel ilişkiye girecek olanlar ise bu durumu nasıl açıklayabileceği kaygısını yaşayabilmektedirler. Böyle bir durumda olanlar için kızlık zarının kanamayı sağlayacak şekilde işleminin yapılabilmesi mümkündür. İşlem sonrasında hafif ağrılar dışında aşırı ağrılı bir durum genelde oluşmaz. Hastanın tercih edeceği ve anestezi doktorunun önerilerine uygun olarak genel veya lokal anestezi uygulanabilmektedir. Genel anestezi olarak, sedasyon dediğimiz hafif bir uyku hali verilmektedir. Sedasyon ameliyathanelerde uygulanan anesteziler gibi ağır bir genel anestezi uygulaması değildir.

Himenoplasti(kızlık zarı dikimi) işlemlerinden sonra kontroller aksatılmamalıdır.Doktorunuzun önerileri ve verdiği reçete dikkate alınmalıdır. Kişisel hijyene ve temizliğe dikkat edilmelidir.Kızlık zarı dikişleri iyileşene kadar dar kıyafet giyiminden ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ücretsiz yapacağımız öngörüşmelerimizde Himenoplasti(kızlık zarı dikimi)  işlemini,maliyetlerini  ve geçireceğiniz süreçleri size detaylı olarak anlatacak ve riskleri belirteceğiz.