Hudoplasti


Klitoris, kadınlardaki haz ve orgazmı sağlayan ana organdır. ‘Hood’ ise tepe, tümsekçik, -plasti eki de estetik ameliyat anlamında kullanılır. Böylelikle ‘klitoral hudoplasti’ klitoris üzeri tümsekciğinin estetik operasyonudur. İşlem sırasında klitoris organı zarar görmediğinden cinsel haz ve orgazm üzerine olumsuz bir etkisi de yoktur. Klitoral hudoplasti; klitoris estetiği, klitoris bölgesi estetiği, klitoris tümsekciği estetiği, kliteropeksi (klitorisi yukarıya asma) olarak değişik isimlerle de anılabilmektedir. Gerek görsel yani estetik amaçlı, gerekse fonksiyonel olarak klitoris üzerindeki fazla dokuların cerrahi olarak çıkarılması işlemine hudoplasti/hudektomi adı verilmektedir.

Hudoplasti uzmanlık gerektiren kozmetik bir genital estetik operasyondur. Klitoris üzerinde her kadında değişken yoğunlukta, miktarda ve kalınlıkta cilt ve mukoza bulunmaktadır. Temelde her iki labium minusun uzantısı olan bu cilt katlantıları kalın olursa kadınlar için görsel olarak da rahatsız edici olabilmektedir. Hudoplasti işlemi sonrası bu sorun ortadan kalkmaktadır. Klitoriste şekil ve işlev bozukluğu varlığında partnerler cinsel ilişki sırasında yeterince haz alamaz ve yetersizlik durumu meydana çıkabilmektedir. 

Cinsel haz ve orgazmı kolaylaştıran faktörlerden birisi de genital bölge estetiği sonrası hastalarda oluşan özgüven duygusudur. Böylece ilişkiler sırasında konsantrasyon artışı olmakta, kişinin psikolojik olarak da pozitif hissetmesine etki etmektedir. Cinsel yaşam ve gündelik yaşam kalitesini arttırıcı etki gösterir. Doğru ameliyat tekniği ile yapıldığında klitoral hudoplasti ameliyatlarındaki sonuçlar son derece olumlu ve hastaların yüzünü güldürücü olmaktadır.


Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bu operasyonun sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Gelişen tıp teknolojisinin de yardımıyla klitoris estetiği kısa sürede tamamlanan bir operasyon halini almış bulunmaktadır. Cinsel uyarılma sırasında klitoris boyutunun aşırı derecede büyük olması ya da hareket kabiliyetinin zayıf olması durumunda yeterince yükselemez ve hassas çıkıntıyı açığa çıkaramaz. Bu cinsel ilişkinin kalitesini önemli ölçüde bozabilecek bir durumdur.Yapılacak hudoplasti operasyonu,  klitorisin daha kolay açığa çıkarılmasına, tüm hissiyatın artmasına ve estetik bir görünümün elde edilmesine katkıda bulunur. Özellikle de labioplasti, yani iç dudakların küçültülmesi için yapılan cerrahi işlem sonrasında, daha dengeli ve orantılı bir görüntü alınması için, klitoris üzerindeki fazla dokunun da alınması ve görüntünün iyileştirilmesi gerekebilir.

Operasyon sonrası yapılması gereken tüm işlemler labioplasti operasyonu ile hemen hemen aynı olmaktadır. Yani klitoral hudoplasti operasyonu geçiren hastalar aynı gün içinde evlerine giderler, 2-3 günde işlerinin başlarına dönerler, ameliyat dikişleri ortalama olarak 15-20 günde kendiliğinden erir ve bir ay sonrasında cinsel ilişki serbesttir.

Ücretsiz yapacağımız öngörüşmelerimizde hudoplasti işlemini,maliyetlerini  ve geçireceğiniz süreçleri size detaylı olarak anlatacak ve riskleri belirteceğiz.