BESTE MELEK KUMAK KİMDİR?

Fizyoterapist & Pilates-Yoga Eğitmeni

Lisans eğitimini 2017 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrası 5 yıl fizik tedavi tıp merkezinde görev yapmıştır. Son 2 yıldır kendi kliniği olan ‘’Positive Fizyoterapi’’ kliniğinde hizmet vermektedir.

Lisans eğitiminden sonra International Pelvic Health Institue’den ‘’İnkotinans, Pelvik Organ Prolapsusu ve Perineal Yırtılmalarda Pelvik Fizyoterapi’’, ’’Gebelik ve Doğum sonrası Pilates & Yoga & Egzersiz Reçeteleme’’, ’’Pelvik Ağrı & Pelvik Fizyoterapi’’; ”Seksüel Disfonksiyonlarda Pelvik Fizyoterapi”, ”Clinical Yoga Therapy” gibi gebelik & doğum ve pelvik  taban fizyoterapisine dair birçok eğitimi tamamlayarak ‘’Gebe Sağlığı ve Pelvik Taban Fizyoterapisi’’ alanında uzmanlaşmıştır.

Aynı zamanda 2017 yılında Földi College ‘’Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi’’ uzmanlığını  da tamamlayarak hem pelvik taban fizyoterapisi hem de kompleks boşaltıcı fizyoterapi alanında uluslararası geçerli unvana sahip olmuştur. Uzmanlıklarına ek olarak aldığı pilates ve yoga eğitimleri ile birçok ekolü bir araya getirerek sistematik bir doğuma fiziksel hazırlık programı oluşturmuştur. Bu programla gebelik döneminde  ağrı, ödem, idrar kontrolünde kayıp, kilo artışı vb. yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilerek gebenin bu süreci olabildiğince konforlu geçirebilmesi hedelenmiştir. Aynı zamanda gebelikte ve doğumda kullanılan nefes tekniklerinin, doğumu kolaylaştıran aktif doğum egzersiz ve pozisyonlarının kullanımı, gevşeme çalışmaları ve pelvik  taban eğitimleriyle de gebenin doğuma ve doğum sonrası sürece en iyi şekilde hazırlanması hedeflenmiştir. Doğum sonrası süreçte koruyucu ya da semptomatik tedavi programlarıyla gebeliğin ve doğumun vücuttaki etkilerinin hızlı bir şekilde çözümlenmesi amaçlanmaktadır.

Beste MELEK KUMAK 2019 yılından itibaren Op. Dr. Engin Sarıca Klinik ile birlikte doğuma hazırlık pilates&yoga ve pelvik taban fizyoterapisi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.